Den här kvällen blir det nattorientering i Nyckelviken i Nacka. Här bjöd Jorrit på fina banor i våras och nu får ni chansen att återbesöka området i mörkret. Vi utgår från Nyckelvikens utegym och det är fri start mellan 18:00 & 18:30. Medtag plastficka och pannlampa. Jag passar era väskor till 20:00.
Närmsta och bästa busshållplats är Jarlaberg dit bl.a. buss 443 går från Slussen. Den tar er också hem en gång i halvtimmen. Det är 10 minuters promenad till utegymmet. Cykel går såklart utmärkt och det finns en parkering alldeles nära för bil och MC.
I nattorientering är vägvalen särskilt viktiga. Det är i högre grad värt att välja en trygg väg fram till kontrollen och att tänka ut från vilken punkt som kontrollen är lättast att ta. Det är också klokt att titta på vilka uppfångare som finns bakom kontrollen på kartan så att du snabbt kan korrigera ett misstag. Om du har god teknik kan det vara värt att ta ett rakt och svårt vägval men detaljer i terrängen är svårare att uppfatta på natten och det är viktigt att hålla koll på kompasskursen. Det gäller att känna sig själv och vad man klarar av men såklart är en träning som denna ett bra tillfälle att testa sig.
Det finns en bana för fortsättare och en för veteraner. Fortsättarbanan är ca 3,5 km lång och kontrollpunkterna finns nära stigar. Ibland är det värt att gena och ibland är det bäst att hålla sig på stigen. Bakom kontrollerna finns tydliga uppfångare. Ett bra träningsmoment är att stanna upp och göra ett genomtänkt vägval hela vägen in till kontrollen. Kontrollpunkterna syns oftast från stigen men det är inte säkert att reflexstaven som markerar den är synlig. Kontrollera därför kontrolldefinitionen för att se på vilken sida av punkten som kontrollen sitter.
Veteranbanan är ca 6 km men går att korta av. Här är kontrolltagningen svårare och den som klarar att springa rakt blir belönad. Delar av banan är kuperad och premierar löpstyrka medan andra delar är svårare att navigera i och ger utslag på god teknik.
VÄlj bana och kartskala nedan senast måndag 2 oktober.
Antal som röstat: 3
Jag har full bil nu.
Fri start 10:00-12:00
Har någon sett mellan vilka tider man kan starta på öppna individuella banor?
Jag kör gärna imorgon. Kan plocka upp vid Skanstull / Hornstull / Fridhemsplan. Tänker att det räcker med att köra kl 9, men jag kan tidigarelägga.Ko talta på 0731-401056.
Även om det inte finns någon nybörjarbana tror jag att det går bra att ge sig på fortsättarbanan om en är ny på nattorientering. Jag lovar att ge vägledning och tips på plats för de som vill ha det.
Snart är det dags att försvara centrums färger i distriktet när det vankas DM i stafett!
Arena
Hällkana Friluftsgård, ca 2 km nordost om Bro.
Kollektivtrafik
Buss 555 från Bro station till Rosenlundsvägen, därefter 2,7 km promenad till Arenan.
Start
Första start 10:00. Starttider per klass publiceras i PM
D150
1. Mette Brolinson
2. Malin Sundeby
Annica …
En kommentar (kommentera)
Även om det inte finns någon nybörjarbana tror jag att det går bra att ge sig på fortsättarbanan om en är ny på nattorientering. Jag lovar att ge vägledning och tips på plats för de som vill ha det.
/ Henning Sköldvall
2023-09-23 kl 12:06
Skriv en kommentar!