Hög fart på Norra Djurgården!
Veckans teknikträning erbjuder möjligheter att träna på tempoväxling i den snabblöpta skogspartierna runt Stora Skuggan. Då det är ett stigrikt område kommer man kunna hålla hög fart på vissa partier, för att sedan behöva kontrollera farten och fokusera i kontrolltagningen.
För veteranerna kommer vi trissa upp farten ytterligare genom att utföra övningen i form av ”Tennis-OL”: man får dela in sig i grupper med 2-4 personer som startar samtidigt, sedan är banan indelad i korta delar/slingor med fyra kontroller i varje. Poängräkningen blir inspirerad av tennis, först till sista kontroller i varje slinga vinner den matchen. Där återsamlas man, och tar sig till nästa startpunkt för att starta nästa match med 4 kontroller.
Veteranbanan tillräckligt lång med goda möjligheter att korta av
Fortsättarbanan 4,6 km
Nybörjarbanan 4,3 km
Antal som röstat: 29
Transport
Ca 8 min gång från Ropstens tunnelbana
Kristina - noterat, det löser vi! :) Vi räknar med ett gäng miniknatare.
Jag behöver 1:7500.
Finns det någon restaurang i Gamla stan som INTE är halvsunkigt turisthak med inkastare i vikingahjälm?
Enligt Eventor så är sista anmälningsstopp fredag den 31 december år 9999 klockan 23:59, så ingen brådska för den som har svårt att bestämma sig!
Givet med AR efter detta event! Frågan är bara var. Nån som sitter på nåt bra förslag på lämpligt gamla stan-hak där det funkar att drälla in 10-20 halvsvettiga orienterare?
Medeldistans på ny karta.
Arena
Mörka Kroken, ängen öster om Kaknästornet.
Allmänna färdmedel
Snitslat från busshållplats Kaknäs, busslinje 69.
Sista ordinarie anmälan är söndag 4 maj.
Efteranmälan senast onsdag 7 maj.
Start
Första start 10:00. Lottade starttider DH10-DH21. Övriga klasser, fri starttid 10:00-12:00. Ungdomsklasserna har målgång på arenan. Övriga klasser har utbrutet mål.
Terrängen
Skogsklädda höjdpartier med bitvis detaljerad kurvbild …
6 kommentarer (kommentera)
Nu finns information om torsdagens teknikträning, in och anmäl :)
/ Jonathan Svensson
2022-08-28 kl 21:57
Jag tänkte komma och provträna första gången. Finns det möjlighet att låna en kompass?
Hälsningar
Kristoffer
/ Kristoffer Housset
2022-09-01 kl 09:44
Jadå, det finns lånekompasser ikväll!
/ Jonathan Svensson
2022-09-01 kl 13:55
Puh! Det var tufft idag!
/ Oskar
2022-09-01 kl 20:26
Tack för en mycket rolig och tuff träning!
Jag hittade ett par kvarglömda byxor (3/4-dels benlängd) vid starten.
Kolla gärna om ni saknar era!
/ Adrian Djerf
2022-09-01 kl 21:00
Tack för kul träning idag!
/ Rebecca Åquist
2022-09-01 kl 21:28
Skriv en kommentar!