Igår var det årspremiär för två av fyra av Centrums skridskosektion! Det var Aron, Peter och Johan och jag som gav oss iväg alldeles för sent på lördagen (anledning: bakfylla) och vid tvåtiden rullade vi in i Kairo där vi mötte världens motvind! Som tur var hade nästan alla stavar att arbeta sig fram med. Johan tappade sin handske innan start och fick använda en socka som vante.
När Johan fick lite problem med ena skridskon och var tvungen att justera den, hade jag och Peter tävling i vem som kunde åka snabbast i medvinden utan att ta ett enda skär. Peter vann, för jag fastnade i en snödriva.
Strax innan solen gick ner gick vi i land och fikade. Johan, som är fika-medlem i Centrum blev väldigt nöjd och belåten.
Sedan gick solen ner och det kändes som den enda rätta vägen nu var i medvinden tillbaka till bilen i Kairo. Den blev inte lång, turen, men ack så härlig. Isen var fantastisk, bortsett från några dryga slask-råkar, som forcerades utan större problem. Fina bilder, Aron!
Ok, springer också D35 utom tävlan. Blir jättebra.
Tack för förtydligandet, Oskar! Jag trodde att det var två. Men då springer vi väl båda utom tävlan.
Sista alternativet: ni hittade en till D35:a innan i söndags så att ni kunde bli tre i klassen.
Så antingen springer ni D21 eller Nybörjare. Eller motionsklass. Eller en D35-bana utom tävlan. Sådana är reglerna vilka kan tyckas vara konstiga men är vad som beslutades på årsmötet i år.
3 personer ska det vara i en klass för att den ska genomföras, annars stryks den och eventuella i klassen flyttas upp till en yngre åldersklass. Det gäller dock ej HD21, HD45 och HDNybörjare.
Arena
Etapp 1 ons 14 maj Gamla Stan
Etapp 2 ons 21 maj Ruddammen, Tekniska högskolan
Etapp 3 tis 27 maj Södra station
Kollektivtrafik
Ja.
Etapp 1 T-Gamla Stan,
Etapp 2 Hpl Tekniska högskolan,
Etapp 3 Södra station eller T-Medborgarplatsen, T-Mariatorget
Anmälan via Eventor senast ons 7 maj.
Torsdag-söndag innan tävlingsdagen samt även på arenan kl 17:00-19:00 på tävlingsdagen …
En kommentar (kommentera)
jag tänker på pojken med guldbyxorna, fast med vinterlandskap istället för tior i fickorna. krispiga och fina bilder!
/ anna
2007-01-30 kl 17:15
Skriv en kommentar!