Efter att Fredrik fick på pälsen av surgubben på Lilla Essingens båtklubb blev det att ta fram ljus och lykta för att hitta ny lokal.
Idag hittade jag en, och den var närmre än jag någonsin kunde ana!
Lokalen ligger i min källare och är stor och skitfin källarlokal med jättehögt i tak. Det finns pingisbord, piano och piltavla där! Och massa stolar och bord. Lokalen är även centrummedlemmen Åsa Anesäters replokal för sitt ”band” Sweptaways!
Hur som helst, det börjar klockan 18.30 med ett årsmöte (se separat mail), som sedan går över till att en stor fest för att fira att Centrum är 1 år!
På samma sätt som förra årets fest får ni självklart ta med er vänner, men dessa bör på ett eller annat sätt vara lite intresserade av klubben! Men det är inte ett krav.
Det vore väldigt roligt om så många som möjligt kunde komma på årsmötet eftersom det är där man har stor chans att påverka Centrums framtid till det bättre. Ta den chansen, istället för att gnälla sen!
Vi får rejva järnet fram till klockan 12. Sen måste vi sänka volymen lite men eftersom det är CityMail som bor ovanför gör det nog inget om vi kör ett tag till sen.
Jag har även bokat bastun som ligger 5 meter bort i samma hus. Dit kan man gå och fräscha upp sig efter dans osv.
VI SES PÅ FREDAG!!!
ps. Är det någon som har en liten dj-utrustning att låna ut, typ cd-spelare och mixer vore det grymt, samt om det är några fler som vill spela skivor?
1st
Jippi! Fick plats.
Oh my, vi behöver fler backintervaller nästa vår!!
På delar av det avlysta området gick medel- och stafett-VM 2013. Så det är alltså en riktigt högoktanig terränglåda!
Länk till karta på woc-medel
Tack Karin, jag skriver upp dig!

Fjällorientering + 3-dagars.
Idrefjällveckan 2026 inleds söndagen den 21 juni med en nationell tävling i långdistansorientering på Himmelsfjäll (Hemmeråsen) och vi fortsätter sedan på måndag den 22 juni med den första etappen av Idrefjällveckans 3-dagars där vi erbjuder alla deltagare en extraordinär orienteringsutmaning i samma terräng som användes under World Cup …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!