Luffarligan tar sig in till stan denna onsdag och det blir parkorientering i Tanto. TC vid Zinkensdamms IP på Södermalm.
Resväg: Närmaste tunnelbanestation är Zinkensdamm, se karta.
Terräng: Parkkaraktär och det är ett litet begränsat område som används. Tomtområden är förbjudet område och får ej beträdas. Alla stigar och vägar inom området får beträdas. Var försiktiga i de brantapartierna. Det är halt. Iaktag även försiktighet vid passage av trafikerad väg.
Tävlingsinformation:
De två långa banorna har kartbyte vid K12. De två kartorna finns på samma papper, fram och baksida. Lokal detalj har symbolen X och är Frisbeemål.
Sport-Ident kommer att användas på samtliga kontroller, start, mål och resultatgivning. Små orienteringsskärmar kommer att användas. SI-pinne kommer att finnas för uthyrning, pris: 20 kr, förlorad pinne ersätts med 325 kr.
Banlängder:
A = 5.560 m, 22 kontroller.
B = 4.460 m, 19 kontroller.
C = 3.530 m, 13 kontroller.
D = 2.410 m, 10 kontroller.
Startavgift:
Bana A & B = 60 kr (2 kartor) och bana C & D = 50 kr.
Det verkar finnas ett stort sug för att springa lite orientering på helgerna, alltså inte nödvändigtvis tävla i klubbmästerskap. Vi får se till att ha lite fler centrumsöndagar framöver?
Johanna, du kan bestämma dig på lördag. Det finns extrakartor i alla klasser, men noterar att du tar 5,3 (D35) eller 4,1 (D55/H65).
Elin, ok! Då tar du en D55/H65-karta också.
Tack för svar Astrid! Jag vill gärna testa en lång, men skulle eventuellt kunna ta 4,1. Kommer ni skriva ut någon extra karta eller behöver jag bestämma mig nu?
Gulligt!
Och jag är anmäld i motion men tar gärna en bana på 4,1 km om möjligt (utom tävlan förstås).
Dagens pass: korta intervaller 30/30
15-30 x 30 sek, vila 30sek.
Den här veckan ska vi vässa formen inför kommande sprinttävlingar genom korta intervaller i hög fart. Syftet är att aktivera de snabba muskelfibrerna och ni ska inte känna er slita dagarna efter. Antalet intervaller måste variera beroende …
2 kommentarer (kommentera)
Fasen också, det är ju hemma! Och jag kan inte vara med. Sicken otur.
/ Lena Ö
2010-01-02 kl 12:38
Schysst. Tanto har man ju aldrig orienterat i förut.
/ thufvan
2010-01-12 kl 16:35
Skriv en kommentar!