Ansvarig: Jerk Rönnols
Tröskelträning.

Vi grisar på i elljusspåren i anslutning till idrottsplatsen, i så kallat tröskeltempo. Det innebär att vi håller en hastighet som ligger precis under gränsen för att vi ska dra på oss mjölksyra. Vi kör detta i 2*15 minuter.
Som vanligt blir det förstås uppvärmning och lite löspkolning.
Premiär för ny vikarie: Klara Alm!
Jag ska kalla till KM-möte snart men det skvallras om att vårens tävlingar redan är spikade.
Vilken bra genomgång av allt som väntar men en fråga; när och var publiceras datumen för årets KM- tävlingar? De brukar dyka upp sent.
Resmöjligheterna är lite bättre än inbjudan anger. För ditresan på morgonen är det som sagt byte om man inte har väldigt sen start, men runt 10-tiden på helgerna börjar Ingarö-bussarna trafikera hela vägen till/från Slussen, med halvtimmestrafik på sträckan Brunn-Slussen.
Första riktiga teknikträningen för i år. Kom å spring! Anmälan senast söndag för att vara säker på att få önskad karta.

Mysserien på vintersöndagar.
Samling och arena
Arenan är belägen vid Stora Sköndals bassängbad, Nils Brincks väg 11, f.d. Stora Sköndals handikappbad. Anläggningen ligger inom Stiftelsens Stora Sköndals område.
Kollektivtrafik
Det är ca 800 meters avstånd från busshållplats Stora Sköndal till arena. Buss 143, 181 och 188 stannar vid hållplatsen.
Anmälan endast på plats.
Start
Fri start …
13 kommentarer (kommentera)
Finns ju inga ursäkter denna dag. Flyttar in i min nya lya i Blåsut 1/9 och kommer därmed ha krypavstånd till Kärrtorp… Vi ses!
PS (lägger upp detta som ett event så fort ja kommer till en riktig dator, ej mobil)
Räkna med Centrumsöndag i form av en inflyttningsorientering (Långpanna) med mitt nya hem som utgångspunkt söndag 6 dec. Troligen två olika klasser, en med och en utan MTB. Efter träningen blir det ugnspannkaka och bubbel! Själva festen äger rum redan 30/10, är dock rädd inte riktigt ALLA Centrumbarn får plats då, så om pannkaksorgien urartar en en söndagsfest 6/12 må det vara hänt. Har ju skett förr att vi spontankalasat litegrann inom klubben – trots vardag dagen efter – om man säger så. I färskt minne(?) har ju många av oss t.ex. YBÄT-festen på Långholmen/Hornstull i slutet av maj…
/ bringert
2010-08-26 kl 06:23
Skönt att höra att du tog ditt förnuft till fånga och skippade wannabe-Östermalm och fredhäll!
/ Karin F
2010-08-26 kl 07:52
Ska bli svinkul med höst och fystorsdag igen!!!!
/ Oskar
2010-08-29 kl 20:48
Formen har tagit ett stort skutt framåt efter intervallerna på krillan. Nu skall jag försöka köra alla fystorsdagar.
/ Jonas Nylund
2010-08-30 kl 08:10
Formskutt – jag håller med! Så pass att jag skuttade sønder mig i intrvalltempo på førsta kilometern på bellmansstafettten :-) Vet dock inte om jag førstår øvningen. Vi springer alltså 2 st 15-minutrare? Ultraintervaller? Låter iofs døjobbigt..
/ Frida
2010-08-30 kl 17:10
Det är korrekt, Frida.
Mer om tröskelräning kan man läsa till exempelhär.
Fast vi kör inte exakt samma upplägg som det tipsas om där.
/ jerk
2010-08-30 kl 17:44
Shit jag har snuskig träningsvärk i vaderna sen i tisdags men jag antar att bästa botemedlet är tröskeln!!
/ Oskar
2010-09-02 kl 00:45
Om det faktiskt är hederlig gammal träningsvärk så är det bara att tuta på.
Men jag tycker att det låter lite konstigt att helt plötsligt få jättemycket träningsvärk bara där. Säker på att det inte är något annat?
/ jerk
2010-09-02 kl 07:40
15 min.. Hua detta kommer bli jobbigt!
Oskar: Hade du inte ont direkt efter KM i tisdags också?
/ Kattis S
2010-09-02 kl 07:52
Jag kände av lite gubbvad vid något tillfälle utmed banan.
Jag tror det är hederlig gammal träningsvärk eftersom jag inte sprungit alls på 1,5 vecka. Och verkligen inte så hårt som jag gjorde i tisdags.
/ Oskar
2010-09-02 kl 08:42
Dämit. Det blev jobb ikväll igen. nästa vecka ska det gå att komma på träningen.
/ karbing
2010-09-02 kl 10:57
Tack för en rolig träning. Var så sjukt opepp på att träna innan, men once you pop..!
/ Kattis S
2010-09-02 kl 23:13
haha ja det var grymt! och pizzan var grym!
/ Oskar
2010-09-02 kl 23:26
Skriv en kommentar!