Det är vår! Snön smälter, fåglarna sjunger och orienterarna hoppar av otålig väntan på barmark.
Vårträningen drar igång den 5/4 med den första OL-träningen i dagsljus en vardagskväll. Sedan är det OL-träning, så kallad Tekniktisdag, varje tisdag för alla, gammal som ny, motionärer, veteraner och nybörjare. Varannan tisdag är vi i en skog nära centrum, varannan lite längre bort. På dessa träningar utvecklar och finslipar vi orienteringstekniken genom att träna olika moment. Varje torsdag är en så kallad Fystorsdag, då kör vi olika former av intervaller. Liksom tidigare är det antingen Östermalms eller Kärrtorps IP som gäller på torsdagar med undantag för när det är Mettes bastu vid Årstaviken.

För den som vill vara i god form till början av säsongen rekommenderas varmt Torp of Pain II, som det så vackert heter, ett läger som går av stapeln 25-27/3.
Tävlingssäsongen drar igång i Stockholm 3/4 och rullar sedan på till mitten av maj då det blir tävlingsstopp för att djuren ska kunna gosa med sina små i fred. För att de inte ska ha det alltför mysigt kommer vi och stör på söndagar. De helger då det inte är tävling ordnar vi Centrumsöndag med orienteringsträning fram till midsommar.
All information om träningar läggs upp löpande på hemsidan här intill.
Träningskommittén vill också uppmana alla som känner sig sugna på att arrangera en OL-träning, eller hjälpa till att arrangera, att gå in på forumet där det ligger en planering med datum m.m. Kontaktperson är Lena Öhman.
Ha en härlig vår!
hälsar träningskommittén.
Så roligt att dom var där. Det var jättekul i snön!
Ja precis vi valde att ställa in igår!
Jag känner mig inte helt kurant sen i torsdags och behöver nog vila inför Grönklitt = läge att ställa in?
Bevakning av orienteringstävlingar är vi inte bortskämda med i Stockholm på den nivån som lokaltidningarna ute i landet håller. Men Mitti har i alla fall skrivit en liten trevlig artikel om Attundas Stockholm by night.
Jag kan försöka komma förbi ditt kontor i Gamla stan

OBS, Tävlingen ställs in pga snöläget och få anmälda deltagare. Nästa Nattugglan blir av 18e februari, välkomna!
Plats
Tullinge SK.s klubbstuga vid Brantbrinks IP längs Flottiljvägen i Tullinge.
Kommunalt
Buss 721 från Tullinge stn. Hållplats Brantbrink.
Anmälan via Eventor senast SÖNDAG 18.e januari.
Start
Funktionär finns på plats från 17.00. Gemensam start för samtliga kl 18.45 Avstånd …
9 kommentarer (kommentera)
Varför kan man inte skriva i forumet med telefonen?! I vilket fall, jag och Mette vill boka träningen 19/4!
/ Kristoffer
2011-03-15 kl 20:58
för att du har en iphone?
/ Karin F
2011-03-15 kl 21:06
Den förfrågan besvaras mailledes, Kristoffer.
/ jerk
2011-03-15 kl 22:00
Såg att Peter Thorsell har tränat bra i vinter. 35.21 på premiärloppet. Han vet hur man springer han!
/ Jonas Nylund
2011-03-28 kl 19:52
Jädrar i snusen!
/ Oskar
2011-03-28 kl 20:13
Var det ingen av er som var kvar i stan som körde Earth hour Rogaine i Vaxholm i lördags kväll? Hur kul som helst förra året!
/ Mattias
2011-03-28 kl 20:46
Mattias, dags att skaffa funderat så du hänger med!
/ Karin F
2011-03-28 kl 22:18
Jag tror Karin pratar om Funbeat.
/ Oskar
2011-03-28 kl 22:25
damn you autocorrect. jag undrade vad hon svamlade om.
/ tallhage
2011-03-28 kl 22:30
Skriv en kommentar!