
Plats: Östermalms IP
Ansvarig: Emil Tallhage
Telefon: nollsjunollfem959790
Denna kväll ägnar vi åt att springa snabbt men med karta i hand. Och vilket bättre sätt finns att göra detta på än att provlöpa banorna inför Centrum Team Sprint?! Orienteringen är väldigt enkel så den passar både nybörjare som veteran.
Medtag kompass, SI-pinne och eventuell definitionshållare. Vanliga löparskor eller odubbade ol-skor rekommenderas.
Resväg: Tunnelbana avgår 18:02 från T-centralen mot Mörby Centrum. Framme vid Stadion (uppgång mot Musikhögskolan) 18:12.
Så roligt att dom var där. Det var jättekul i snön!
Ja precis vi valde att ställa in igår!
Jag känner mig inte helt kurant sen i torsdags och behöver nog vila inför Grönklitt = läge att ställa in?
Bevakning av orienteringstävlingar är vi inte bortskämda med i Stockholm på den nivån som lokaltidningarna ute i landet håller. Men Mitti har i alla fall skrivit en liten trevlig artikel om Attundas Stockholm by night.
Jag kan försöka komma förbi ditt kontor i Gamla stan

OBS, Tävlingen ställs in pga snöläget och få anmälda deltagare. Nästa Nattugglan blir av 18e februari, välkomna!
Plats
Tullinge SK.s klubbstuga vid Brantbrinks IP längs Flottiljvägen i Tullinge.
Kommunalt
Buss 721 från Tullinge stn. Hållplats Brantbrink.
Anmälan via Eventor senast SÖNDAG 18.e januari.
Start
Funktionär finns på plats från 17.00. Gemensam start för samtliga kl 18.45 Avstånd …
8 kommentarer (kommentera)
OBS! Passa på att springa säsongens första sprint samtidigt som vi provlöper banorna inför Centrum Team Sprint!
/ tallhage
2012-04-19 kl 19:45
Lystring allesammans! Banläggaren kan tyvärr inte vara med pá provlöpningen, men jag vill fÖrstás gärna fá reaktioner frán er. Antingen kommenterar ni direkt till Emil pá plats eller sá mejlar ni mig pá ohman.lena&gmail.com. Alla typer av kommentarer är välkomna, vad ni tycker om banorna, om det finns konstigheter i terrängen, i synnerhet den urbana delen osv.
Jag vill ocksà uppmana er att springa sá mánga banor ni bara hinner och kan!
/ Lena Ö
2012-04-25 kl 13:00
Hej!
Hörde från Magnus att det är en träning idag som verkar kul. Om det finns en karta över och allt är OK kommer jag gärna förbi och sprintar ett varv. Jag kommer inte vara med på tävlingen sen… :)
/ Gustav
2012-04-26 kl 09:09
OBS att det fortfarande är samling på Östermalms IP för ombyte!
/ tallhage
2012-04-26 kl 09:20
Gustav du är givetvis välkommen!
/ tallhage
2012-04-26 kl 13:38
Finns det lånepinne för oss pinnlösa nybörjare?
/ Handers
2012-04-26 kl 13:44
Det kommer inte vara några SI-enheter ute idag.
/ Oskar
2012-04-26 kl 13:50
Tänkte komma direkt till Borggården. Hur dags ska man vara där?
/ jerk
2012-04-26 kl 17:09
Skriv en kommentar!