Dagens pass: Pyramid
2’, 3’, 4’, 5’, 4’, 3’, 2’, vila 60’’ (aktiv vila, gå eller jogga). Fart från 3000m-tempo till tröskeltempo och tillbaka.
Vi kör en klassisk pyramid med stigande intervaller följt av fallande intervaller. Syftet med intervallerna är att tränar både uthållighet och kondition. Som ni ser på fartangivelserna så ska farterna variera, men glöm inte att både farter och ansträngning ska vara hög rakt igenom. Mellan intervallerna vilar vi 60 sekunder. Här är aktiv vila att föredra, gå eller jogga mycket lätt och passa på att samla ihop gruppen under vilan.
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor på fötterna (dubbskor är att rekommendera vid snö och is)!
laddar karta - vänligen vänta...
Hej! Tyvärr sen anmälan från mig i H55, hoppas det finns en karta ledig?
Hej! Några önskemål från familjen Börjars/Hermansson:
Linnea vill gärna ut på 3,2 km-banan utom tävlan och starta tidigt. SI: 407201
Oskar har anmält sig i H35 och önskar sen start. Tack! Ser så fint ut i filmen!
Buss till hållplats ’Slottsbacken’ på Skeppsbron ca 500m till Arenan, Tunnelbana till station Kungsträdgården ca 550 meter till Arenan via Strömbron eller Tunnelbana/Buss till station Slussen och sedan via Skeppsbron ca 1,3km. Tunnelbanestation Gamla Stan ska inte användas då detta blir access genom tävlingsområdet. Helgeandsholmen Riksbron/Riksgatan samt Norrbro ska ej heller användas som väg till Arenan av samma skäl.
Det verkar finnas ett stort sug för att springa lite orientering på helgerna, alltså inte nödvändigtvis tävla i klubbmästerskap. Vi får se till att ha lite fler centrumsöndagar framöver?
Johanna, du kan bestämma dig på lördag. Det finns extrakartor i alla klasser, men noterar att du tar 5,3 (D35) eller 4,1 (D55/H65).
Elin, ok! Då tar du en D55/H65-karta också.
Dagens pass: korta intervaller 30/30
15-30 x 30 sek, vila 30sek.
Den här veckan ska vi vässa formen inför kommande sprinttävlingar genom korta intervaller i hög fart. Syftet är att aktivera de snabba muskelfibrerna och ni ska inte känna er slita dagarna efter. Antalet intervaller måste variera beroende …
En kommentar (kommentera)
Jag tänkte att vi kör längs Husarviken, och just nu är det isfritt, men det kan ju ändras. Jag tar metalldubb.
/ Per-Anders
2023-03-13 kl 12:34
Skriv en kommentar!