Tisdag 23 mars är det dags för den andra träffen i vår nybörjarkurs! För att helt kunna tillgodogöra sig teorin vi gick igenom förra tillfället, ska vi inleda det andra kurstillfället med en kartpromenad. Det är en orienteringsbana längs stigar nära Universitetet som vi går runt i lugn och ro. Efter promenaden går vi in och fortsätter med orienteringsteorin.
Missade man förra tillfället är man välkommen att delta ändå, skicka bara ett mail i förväg till jerkronnols (snabela) gmail.com
Ni som ej kunde komma
Se kartan från promenaden.
Titta på denna PDF med svar och information.
Upplägg kurstillfälle 2
Denna gång samlas vi vid spärrarna i t-banan Universitetet för att påbörja vår kartpromenad därifrån.
17.40 Samling tidiga gruppen kartpromenad
18.10 Samling sena gruppen kartpromenad
Ca 18.50 Teorikurs i lokalen på Arrheniuslaboratoriet, plan 5
Ca 20.00-20.10 Slut
Innanför dessa dörrar samlas vi på tisdag, där ska vi starta kartpromenaden.
Kartpromenad i två grupper
Omkring halv sjutiden på tisdag börjar det bli för mörkt för att kunna läsa kartan inne i skogen, därför föreslår vi att de som har möjlighet kommer redan 17.40 till Universitetets t-banestation så vi hinner runt hela orienteringsbanan. För de som absolut inte kan komma så tidigt väntar en av oss på den sena gruppen, som går en kortare runda i skogen. Vi samlas innanför entrén till tunnelbanan där vi startar vår promenad.
Viktigt!
Det är jättebra om ni kan meddela oss via mail om du inte kan komma till kl 1740:
jerkronnols (snabel-a) gmail.com
Att ta med:
• En penna till teorilektionen.
• Kompass, om du har. (Men det går även bra utan denna kväll.)
• Bra skor: vi kommer att hålla oss på upptrampade stigar och undvika djupsnö, risken finns ändå att det är lite blött, så undvik era finaste favoritskor.
Bra tips på skor som är mindre lämpade för tisdagens orienteringspromenad, hur snygga och sköna de än må vara.
Ja, bra du påminde Linnea. Här kommer facit till tipspromenaden! Vinnaren (Linus) hade 5 av 6 rätt om jag inte minns fel.
Fråga 1:
Vilken Stockholmskommun har mest skog till ytan?
1) Norrtälje
X) Haninge
2) Värmdö
Fråga 2:
2008 hölls Centrums första lång-KM, i Granby inte så långt härifrån. De tre segrarna var Soffan, Larsen och Josefina. Men vilka två andra deltagare som var med då finns även med i dagens startlista?
1) Mette och Oskar K
X) Mattias H och Oskar K
2) Mette och Joel B
Fråga 3:
Vilken av dessa tävlingar har inte gått av stapeln i denna skog förut?
1) Snättringe nattcup 2023/24
X) 25-manna 2021*
2) Kvarnsjötrippeln 2020
Fråga 4:
Vilket år grundades Centrum OK?
1) 2006
X) 2007
2) 2008
Fråga 5:
Huddinge gruva ni passerade på slutet är ett dagbrott som var i drift 1913-1926 och 1968-1926. Totalt bröts 26.000 ton, men av vad?
1) Gråberg
X) Järnmalm
2) Koppar
Fråga 6:
Hur brukar arrangörer/banläggare till kommande års KM utses?
1) De som vinner året innan
X) De som inte dyker upp på årsmötet
2) De som valberedningen föreslår
Fråga 7 - utslagsfråga:
Hur många godkända resultat har arrangörerna Astrid och Daniel från olika Centrum-KM sammanlagt?
Rätt svar: 44 st (Astrid 12, Daniel 32)
*) Kuggfråga, 25manna var här året därpå, 2022...
Grattis Linus! Finns facit på tipspromenaden att ta del av?
7500-del, tack.
Sista chansen på flera år att orientera i Nackareservatet pga O-ringen! Passa på! Mer info kommer när jag tagit mig ur min feberfrossa.
Tror det är den enda möjligheten. Om de inte svarar, hör av dig till mig så får jag undersöka.
OBS! Samling vid Östermalms IP den här veckan!
Kvällens pass: Backintervaller
3x (4 x maskinbacken. Sista rep avslutas med att fortsätta 4’@tröskelfart), 6’ joggvila tillbaka mellan seten.
Den här veckan kommer vi att besöka maskinbacken. Du som sprungit backintervaller vid stadion förut vet vad som väntar. Detta är ett …
13 kommentarer (kommentera)
tidiga gruppen!
/ a.w.e.
2010-03-19 kl 21:04
Sena gruppen!
/ Falken
2010-03-21 kl 08:45
Tidiga!
/ Anders L
2010-03-21 kl 12:23
tidiga!
/ Kattis S
2010-03-22 kl 09:24
Sena sega gruppen!
/ oscar
2010-03-22 kl 11:43
Jag tänkte komma dit tidigt, men för dem som har svårt att passa tiden finns ett lämpligt citat ur filmen Sagan om Ringen.
“Frodo: Your Late Gandalf: A wizard is never late, nor is he early, he arrives precisely when he means to”.
/ Henrik
2010-03-22 kl 11:44
Tidiga gruppen!
/Frida R
/ Frida
2010-03-22 kl 16:55
Tidiga gruppen
/ Simon L
2010-03-23 kl 13:40
tidiga
/ tallhage
2010-03-23 kl 16:10
sena gruppen
/ juliaw
2010-03-23 kl 16:19
Therese och jag = tidiga
/Lina
/ Lina
2010-03-23 kl 16:23
Jättekul att det var så många nya på kursen idag! (Och att ingen försvann i skogen…)
Hoppas att alla nu blivit sugna på att prova på riktig orientering nästa tillfälle!
/ DanïeL
2010-03-23 kl 21:56
Hur många var ni igår? Var det festligt?
/ Falken
2010-03-24 kl 13:18
Skriv en kommentar!