Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Extra årsmöte den 14 mars angående justering av klassindelning för km

Välkomna till ett extra årsmöte efter måndagsgympan den 14 mars för att behandla ett förslag från styrelsen om justering av klassindelning för km!

Tid:  14 mars, kl. 19.30
Plats: Hantverkargatan 3K

Frågan om klassindelning för klubbmästerskapen är ingen fråga som enligt stadgarna kräver beslut av ett årsmöte. Eftersom frågan väcktes och beslutades av ett årsmöte bedömer dock styrelsen att ett nytt beslut i denna fråga också bör fattas av ett årsmöte. Mot bakgrund av detta har styrelsen beslutat att utlysa ett extra årsmöte för att pröva denna fråga. Det går självklart bra att komma till årsmötet, även om man inte vill delta i måndagsgympan.

Dagordning
1. Fastställande av röstlängd för mötet
2. Val av ordförande och sekreterare för mötet
3. Val av protokolljusterare och rösträknare
4. Fråga om mötet har utlysts på rätt sätt
5. Fastställande av föredragningslista
6. Behandling av styrelsens förslag om justering av klassindelning för km
7. Övriga frågor

Förslag om justering av klassindelning för km
Vid årsmötet 2021 antogs en motion om klassindelning för klubbmästerskapen. Motionen innebar att löpare ska kunna anmäla sig i ordinarie åldersklass. Om en klass får färre än tre tävlande ska klassen slås samman med den klass som ligger närmast under i ålder tills en klass når tre tävlande.

I samband med årsmötet 2022 diskuterades hur det nya systemet för klassindelning har fungerat vid ett så kallat påverkanstorg som styrelsen anordnade inför mötet. Synpunkter som framfördes vid påverkanstorget var att många var positiva till att det finns möjlighet att tävla i klubbmästerskapen i fler klasser än de som fanns tidigare. En nackdel som lyftes var samtidigt att det nya systemet har inneburit att det blivit lite väl många klasser. För arrangörerna har detta framför allt yttrat sig genom en ökad administrativ börda. En annan nackdel som lyftes var att det helt enkelt blev lite tråkigare för de tävlande i de äldre åldersklasserna när det är färre deltagare som tävlar i respektive klass.

Mot bakgrund av detta vill styrelsen inför årets säsong föreslå en justering av klassindelningen för klubbmästerskapet, som innebär att löpare kan anmäla sig i åldersklasser med tioårs- istället för femårsintervall. I praktiken skulle detta förslag innebära att de klasser som erbjuds vid klubbmästerskapen är HDNY, HD21, HD40, HD50, HD60, HD70 samt motion. Om en klass får färre än tre tävlande gäller fortfarande att klassen slås samman med den klass som ligger närmast under i ålder tills en klass når tre tävlande.

Inlagd: 28 februari 2022, 20:45
Ändrad: 18 mars 2022, 16:07


9 kommentarer (kommentera)

  • Bra att tydliggöra vad som ska gälla framöver med KM-klasserna!

    1. Läser man motionerna som antogs på årsmötet 2021 är det tydligt att med ”tävlande” avses ”anmälda” och inte ”startande”. Det skulle kunna förtydligas i texten här, framförallt i sista stycket.

    2. Vi har också pratat en del om att förtydliga vad som gäller för HD21 vid färre än tre anmälda deltagare. Om avsikten är att klassen ska finnas oavsett antal anmälda (eftersom man inte kan bli nerputtad till någon annan klass) tycker jag det ska framgå. Och isåfall behöver det också vara tydligt om man kan bli klubbmästare i HD21 när det är färre än tre anmälda i klassen. Den andra motionen som antogs förra årsmötet gör ganska tydligt att man INTE kan det.

    / Oskar Hermansson
    2022-03-03 kl 11:32

  • Bra tankar Oskar! Jag har inte stenkoll på formalian men tror att man egentligen inte kan behandla andra frågor än den som aviserats i kallelsen till ett årsmöte.

    Personligen är jag öppen för att diskutera och hitta en pragmatisk lösning tillsammans med de som kommer till mötet om det finns konsensus om det, men är osäker på om det finns andra medlemmar som inte har tänkt delta vid detta mötet som kan ha en annan åsikt.

    / Johanna Löfvenius
    2022-03-03 kl 17:42

  • Vilka beslut fattades här?

    / Falken
    2022-03-16 kl 10:26

  • Styrelsens förslag godkändes av det extra årsmötet. Det kommer nog ett protokoll på wikin inom kort, så fort det är justerat och klart.

    / Johanna Löfvenius
    2022-03-16 kl 19:35

  • Tycker att detta är otroligt tråkigt beslut. Ungefär lika tråkigt som att vi inte har för avsikt att engagera barn som medlemmar till Centrum.
    En 50 årig Nylund springer åttor kring en 59 årig Nylund.

    / Aapo
    2022-03-18 kl 11:12

  • Fram till och med 2020 blev det 7 klasser i våra KM ((21 & 40 & NY)*2 + M). Under 2021 blev det 10, 9, 9, 8 och 6. Då har jag inte räknat de klasser med färre än tre anmälda. Under 2022 kan vi jämföra med dessa antal.

    / Henrik Hellborg
    2022-03-18 kl 12:59

  • Aapo, varför var du inte med på årets årsmöte eller det extra årsmötet och gjorde din röst hörd? Det är lite det som är poängen. Att komma och klaga i efterhand känns onödigt.

    Och angående barn & ungdomssektion har vi aldrig satt käppar i hjulen för de som vill dra igång en sådan sektion. Det till och med finns en sådan sektion som av olika skäl är ganska vilande. Så fort det finns engagerade personer som vill driva det lär det uppstå. Som så många andra initiativ i klubben.

    / Oskar
    2022-03-18 kl 16:16

  • För övrigt: en 40-årig Nylund springer åttor kring en 40-årig Karlin. Så det där med åldern är inte hela sanningen!

    / Oskar
    2022-03-18 kl 16:28

  • Jag klagar inte, jag konstaterar och reagerar.

    / Aapo
    2022-03-18 kl 19:06

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • elina i KĀPA 2026

    Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!

  • Britta i O-Ringen Göteborg 2026

    @Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.

  • Karin G i O-Ringen Göteborg 2026

    Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
    Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

  • Linnea Börjars i Centrum OK får huvudansvaret för...

    Wow, vad häftigt och kul! Grattis Thomas/Stefan och oss!

  • Vera Lanå Bolin i Tekniktorsdag: Våravslutning i Ha...

    Jag har fått förhinder i sista sek. Hoppas ni får en fin avslutning!

NÄRMAST PÅ GÅNG

Saturday 4 July

  • 0 Deltagare

Gotlands 2-dagars 0

Tävlingsområde
File Hajdar, Arena vid Othemars. Vägvisning från väg nr 148 ca 27 km NO Visby

Resa
Resa till Gotland För rabatterade idrottsresor, se Gotland – Idrottens ö (https://idrottenso.se).

Anmälan via Eventor senast den 28 juni.
Efteranmälan via Eventor senast 2 juli kl.16.00. För att undvika köbildning på arenan föranmäl gärna även öppna klasser …

Läs mer

  • 0 Deltagare

7/7: Gotlands 3-dagars 0

  • 0 Deltagare

10/7: Grövelsjöorienteringen 0

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Henrik Hellborg
  • Anders R
  • Olof Lethagen

10/7: Hallands 3-dagars 4

  • 0 Deltagare

13/7: Österlens 3-kvällars 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad
  • Thomas Karlsson

15/7: Skärgårdssprinten 2

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Mette Brolinson
  • Karin Gillberg
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Olof Lethagen
  • Jon Lindmark
  • Oskar Hermansson
  • Per Ljung
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Stefan Persson
  • Johan Dahlin

20/7: O-Ringen Göteborg 2026 17

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

27/7: OK Hällens 3-kvällars 1

  • Deltagare
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Erika Lindholm
  • Anders R
  • Helena Persson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Fredrik Åkerlind
  • Ines Lindholm

2/8: Torp of Tenala – Sommarträningsläger i Finland! 9

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand

8/8: WMOC Polen 2026 2

  • 0 Deltagare

12/8: ABCD-cup MTBO Waxholm 0

  • 0 Deltagare

15/8: Täbydubbeln lång 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad

15/8: Svenska cupen MTB-O Uppsala 1

  • 0 Deltagare

16/8: Täbydubbeln medel 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Karin Gillberg
  • Camilla Jakobsson
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Daniel Lind
  • Therese Bergstedt
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Mikael Svartz
  • Jonathan Svensson
  • Erik Wessberg

22/8: Skärgårdshelgen – Centrums skogstävling 2026 på Nåttarö 17

  • 0 Deltagare

23/8: Kilsbergsträffen med SM stafett 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Henning Sköldvall
  • Mattias Joëlson

27/8: Tekniktorsdag: Höstupptakt! 3

  • Deltagare
  • Johan Dahlin

29/8: DM lång 1

  • Deltagare
  • Johan Dahlin

30/8: DM medel 1

  • Deltagare
  • Camilla Jakobsson
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad
  • Jonathan Svensson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Karin Hagwall
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Mattias Joëlson

3/9: Sprint-KM 10

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet