I år har vi det stora Jukola-året, och TräK (Centrums Träningskommitté) ska göra vårt bästa för att erbjuda ett varierat program med fys- och teknikträningar så att alla har möjlighet att vara i fin form när det bär av österut i juni. Som alla förhoppningsvis sett, ligger alla vinterns, vårens och försommarens fysträningar (intervaller) redan uppe i kalendariet, liksom en drös med pannlamps-rejv (lugna distanspass). Så småningom kommer det fyllas på med teknikträningar, dom första i mörker med tanke på, just det, Jukola!
Men TräK kan givetvis inte klara av detta ambitiösa program på egen hand. Vi behöver hjälp av er, våra klubbkompisar, med att:
*Leda fysträningar (instruera och leda kvällens pass samt löpskolning).
*Leda pannlampas-rejv (planera rutt och leda gruppen genom mörkret).
*Arrangera och leda teknikträningar (låna karta av kartägare, planera övning, lägga banor, hänga ut och plocka in kontroller samt printa kartor). Här kan flera hjälpas åt, både erfarna arrangörer och nybörjare som vill lära sej.
För fysträningar och pannlamps-rejv har vi i nuläget en grupp ledare som vi kallar “hjälptränare”, men vi skulle behöva bli några till.
Teknikträningarna kommer vi snart börja planera.
Om du vill hjälpa till med träningar, kontakta TräK (traning@centrumok.se) eller prata direkt med någon av oss, t ex på nästa träning, så kan vi berätta mer om hur det fungerar.
Vi i TräK har även planer på att skapa ett mentorprogram för nybörjare och fortsättare som vill utveckla sin orientering, t ex inför Jukola. Och här har vi tänkt utnyttja några veteraner som mentorer. Ett mentorskap kan t ex handla om att “skugga” på träning eller att gå igenom den senaste ävlingen och diskutera vad som gått bra respektive mindre bra och hur en kunnat agera istället. Ni kan också utgå ifrån ett studiematerial, t ex “Full koll 2”.
Om du är intresserad av att vara med i vårt mentorprogram, antingen som mentor (veteran) eller adept (nybörjare/fortsättare), kontakta TräK (traning@centrumok.se).
Till sist, vi planerar ett läger under året! Mer info kommer.
Hälsningar,
TräK – Linnea, Rebecca, Jonathan, Per-Anders
Alltså, vilka resultat det levererades i skogen idag! Fyra förstaplatser till Agnes, Jonas, Jonas och Linnea (det är tydligen förälder man ska va), andraplats till Inez också en tredjeplats till Moa slagen enbart av Helena Bergman och Frida Hjerne, vilket väl får anses som "okej". Grattis alla!
Jag vann klassen "vara ute längst i skogen" vilket inte var så illa alls med tanke på hur fint det var.
Sista chansen att anmäla er till normalpris är nu i helgen! 3 till damer för att fylla 2 lag, klicka in er!
Liveblogg! Vi har sett både älgbajs och levande älg ikväll! Tre rutor avklarade.
Åker bil från Skogås, flexibel med avgångstid och upphämtningsställen om det är någon som vill åka med. Skriv en kommentar eller messa mig på noll sju noll 846 41 45.
Åker gärna med Johanna!

Perfekta tävlingar i vackra omgivningar inför Tiomila. Elitklasser och en sista chans att springa in sig i laget!
Tävlingsarenan
Svalsta, 200 m V om Grödinge kyrka, 15km från E4 Södertälje.
Allmänna färdmedel
Pendeltåg till Tumba station, därefter buss 727 som stannar 300 m från arenan.
Anmälan via Eventor senast söndag 2026-04-19.
Efteranmälan via Eventor …
3 kommentarer (kommentera)
Nu finns det lite intressant info från Träningskommitten att ta del av. Håll till godo!
/ Per-Anders
2023-02-16 kl 17:21
O så mycket härligt! Underbart fixat TräK! Jag är gärna med som adept (om jag får).
/ Johanna Löfvenius
2023-02-18 kl 08:19
@Johanna, Självklart ska du vara med i mentorprogrammet!
/ Per-Anders
2023-02-18 kl 12:43
Skriv en kommentar!