Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Hård kamp om andraplatsen i närvarotoppen

I helgen avgjordes etapp ett i närvarotoppen. Årets tema är ”Det stora närvaroåret” och styrelsen har beslutat att året är uppdelat i fyra närvarotopp-etapper. Den första sträckte sig fram till lägret Torp of sub 100.

Undertecknad står som vinnare, trots en del skolk under januari. Intressantare blir det att titta på den delade andraplatsen. Joel Udd och Henning Sköldvall krigade in i det sista i slutet av 2023 för att slå varandra i närvarotoppen och har börjat lika starkt. I januari trodde dessutom Henning att han hade förstaplatsen säkrad som en ”promenad i en park”. Snart insåg han dock att man faktiskt måste ta sig till träningarna för att kamma hem segern.

Grattis till andraplatsen Henning. Jag trodde du siktade på förstaplatsen i år, vad hände?
– Vecka 7 hade jag tre aktiviteter inbokade: semmelintervaller, Sthlm by Night och torsdagsträning. Helgen innan bestämde jag mig för att laga en stor Moule Mariniere. Jag besparar er detaljerna men det var inte aktuellt att vara med på något av det jag planerat. Och därmed rök förstaplatsen.


Henning vid Oringen sommaren 2024. Foto: Oskar Karlin

Giftiga musslor är ju ändå en giltig orsak. Men vad säger Joel:
– Jag tänker att det sällan är den som drar hela vägen som vinner, så jag lägger mig bekvämt i rygg och satsar på spurten.

Den slutsatsen kanske inte är helt underbyggd statistiskt, men han kanske får rätt.

Nästa etapp i närvarotoppen, som började direkt efter lägret och avslutas vid Centrums våravslutning i juni, innebär mer tävlingar men det gäller att även orka hänga med på träningarna.

Vad säger du Joel, hur går du vidare under tävlingssäsongen för att klättra till förstaplatsen?
– Jag har lyckats infiltrera TräK nu så jag kommer göra mitt bästa för att påverka träningarna till min fördel.
Men, tävlingarna då. Det räcker nog inte med att bara gå på träningar.
– Tävlingsmässigt finns en del att jobba på men jag ska försöka åka på lite fler helgtävlingar när det är bra väder, säger Joel.

Joel Udd vid en av tävlingarna där det var vackert väder under fjolåret, SCC. Foto: Oskar Karlin
Joel Udd vid en av tävlingarna där det var vackert väder under fjolåret, SCC. Foto: Oskar Karlin

Just nu är det flest män i toppen men Johanna Löfvenius och Moa Kjellstrand, just nu på delad sjundeplats, är inte långt borta. Vi kommer hålla ett extra öga på dem under resten av året.
Ett av målen med Det stora närvaroåret är att så många som möjligt upptäcker nyttan och nöjet att träna och tävla med Centrum OK.

Henning, är det svårt att få ihop 23 närvaropoäng på två och en halv månad?
– Det är lätt om Centrum är en viktig social punkt i livet. Jag tycker att det är härligt att träffas kontinuerligt, i princip varje vecka under året, eftersom det bygger samvaro och tillhörighet. För oss som värderar det högt tror jag att det är busenkelt att få många närvaropoäng. Jag vill gärna att fler tävlar i toppen för det betyder ju att det blir fler som träffas ofta och har det bra tillsammans.
Joel är inne på samma spår:
– Att komma på träningarna på vardagar har blivit något av en rutin. Ska ju träna hursomhelst och är ju mycket roligare att träna med sällskap.

Nu börjar räkneverket på noll i och med den andra etappen har inletts. Men, man bär med sig sina intjänade poäng till totala årstoppen och den kan alla följa på hemsidan, precis som vanligt.

/Mattias Robertson

Inlagd: 20 mars 2024, 13:29
Ändrad: 25 juni 2024, 16:06


6 kommentarer (kommentera)

  • Grattis författaren! Underbar läsning också.

    / Oskar
    2024-03-20 kl 15:24

  • ❤️

    / Per-Anders
    2024-03-20 kl 17:03

  • Underbart! Starkt jobbat allihopa, och stort grattis Robertson!

    / Rebecca Åquist
    2024-03-20 kl 22:31

  • Fantastiskt reportage! Och grattis till både ettan, tvåan och trean :)

    / Caroline Nilsson
    2024-03-22 kl 16:58

  • I helgen kan man få till fem närvaropoäng om man lyckas springa lördag och söndag i både Uppsala och Strängnäs + natten på fredag. Chans att rycka ifrån. Kan innebära lite logistiska utmaningar, möjligen.

    / Mattias Robertson
    2024-04-17 kl 16:36

  • Tack för tips! Jag var (i teorin) sugen på detta. Tävlingarna i Strängnäs har riktigt trevlig terräng. De hade Swedish legaue-final där härom året, så kartan är bra med! Men det blir Uppsala för mig ändå. Vänner som lockade på de tävlingarna.

    / Annica Sundeby
    2024-04-17 kl 17:30

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Sunday 21 June

  • Deltagare
  • Martin Lerjen

Idreveckan 1

Fjällorientering + 3-dagars.

Idrefjällveckan 2026 inleds söndagen den 21 juni med en nationell tävling i långdistansorientering på Himmelsfjäll (Hemmeråsen) och vi fortsätter sedan på måndag den 22 juni med den första etappen av Idrefjällveckans 3-dagars där vi erbjuder alla deltagare en extraordinär orienteringsutmaning i samma terräng som användes under World Cup …

Läs mer

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Kristoffer Edshage
  • Camilla Jakobsson
  • Gro Dahlbom
  • Therese Bergstedt
  • Simon Bohman
  • Malin Sundeby
  • Petter Wikström
  • Marcos Vicente Herranz
  • Martin Lindvall
  • Johanna Bergmark
  • Anthony Loccisano
  • Vera Lanå Bolin
  • Anders Wigren
  • Mattias Joëlson
  • Anton Karlsson

25/6: Tekniktorsdag: Våravslutning i Hammarby sjöstad 16

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Niclas Petersson
  • Britta Alstad
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Mattias Joëlson

29/6: Trekvällars 1 medel 7

  • Deltagare
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck

29/6: 5 Days Italy 2

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Britta Alstad
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Mattias Joëlson

30/6: Trekvällars 2 lång 6

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Britta Alstad
  • Thomas Karlsson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Mattias Joëlson

1/7: Trekvällars 3 medel 5

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Kristoffer Edshage
  • Elina Johnsson
  • Therese Bergstedt

3/7: KĀPA 2026 4

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

3/7: Eskilstuna weekend 1

  • 0 Deltagare

4/7: Gotlands 2-dagars 0

  • 0 Deltagare

7/7: Gotlands 3-dagars 0

  • 0 Deltagare

10/7: Grövelsjöorienteringen 0

  • Deltagare
  • Henrik Hellborg
  • Anders R
  • Olof Lethagen

10/7: Hallands 3-dagars 3

  • 0 Deltagare

13/7: Österlens 3-kvällars 0

  • Deltagare
  • Thomas Karlsson

15/7: Skärgårdssprinten 1

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Mette Brolinson
  • Karin Gillberg
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Olof Lethagen
  • Jon Lindmark
  • Oskar Hermansson
  • Per Ljung
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Stefan Persson

20/7: O-Ringen Göteborg 2026 16

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

27/7: OK Hällens 3-kvällars 1

  • Deltagare
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Erika Lindholm
  • Anders R
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Fredrik Åkerlind
  • Ines Lindholm

2/8: Torp of Tenala – Sommarträningsläger i Finland! 8

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand

8/8: WMOC Polen 2026 2

  • 0 Deltagare

15/8: Täbydubbeln lång 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad

15/8: Svenska cupen MTB-O Uppsala 1

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet