Jackorna är nu här! Vi kommer erbjuda upphämtning av jackor och andra kläder Torsdag 26/8 på teknikträningen.
Klädkommittén har lite nyheter, samt nya rutiner för hur kläderna beställs.
Först: välkommen Mirjam Dagis till kommittén! Hon kommer framöver ha hand om utlämning samt det nuvarande lagret. Agnes Thor kommer ha fortsatt ansvar för insamling av beställningar samt kontakt med leverantörerna.
Vi kommer framöver att göra två beställningar/år, med tillhörande klädprovning och upphämtningstillfällen på träningar. Se datum nedan:
Beställning 1: Skickas iväg 1 mars. Här beställer vi tröjor, jackor och eventuellt nya produkter, så som hoodies, linnen, byxor eller annat kul. Vi beställer endast om vi kommer upp i minimiantalet (oftast 5, eller 10 stycken).
Klädprovning erbjuds på lämplig träning två veckor innan beställningen skickas. Detta kommer meddelas i träningsinfon, samt i kalender på klädsidan. Kläderna kommer i mitten av April, och det kommer erbjudas ett antal upphämtningstillfällen på utvalda träningar. Be gärna en klubbkompis ta med kläderna ifall du inte kan komma vid de tillfällena.
Beställning 2: Skickas iväg 25 augusti. Detta blir en mindre beställning av endast tävlingströjor inför höstsäsongen. Ingen gemensam provning av kläder.
Lager: När det nuvarande lagret är utsålt kommer vi fortsättningsvis hålla lager av exempelvis: mössor, pannband, buffar och tygväskor.
Fakturering: Från och med nu faktureras beställda kläder direkt vid beställning till tävlingskontot. Vi kommer framöver ej erbjuda byten av storlekar, så se till att komma på klädprovningstillfället, eller prova en klubbkamrats kläder. Vi kommer säga till i god tid innan ifall vi byter modell på t.ex tävlingströja eller jacka för att alla ska ha möjlighet att komma och prova.
Utförsäljning: Vi säljer ut en del gamla produkter från lagret. Se nedan för vad som säljs ut, samt priser. Ett, eller få exemplar av varje. Bilder kommer eventuellt under veckan, annars får man kolla på träningen den 26/8.
Tackla-tröja med lång ärm, storlek XL: 200 kr
Trimtex-jacka utan muddar, storlek L: 400 kr
Tävlingströja herr, Trimtex, äldre modell, storlek S: 350 kr
Tävlingströja dam, Trimtex, äldre modell, storlek L: 350 kr
Noname överdragsjacka unisex, storlek XS, finns 3 stycken: 400 kr/styck
Sprintlinne dam, storlek L: 300 kr
Sweatshirt, storlek S: 200 kr
Kom å köp!
Hälsar,
klädkommittén
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Tredagars.
Datum Distans Område
Fredag 10 juli Lång Nybo
Lördag 11 juli Förkortad lång Nybo – Granåsen
Söndag 12 juli Medel Floåsens naturreservat
Samlingsplats
Tävlingen avgörs i Grövelsjön vid Nybo/Storbäckvallen 6km söder om Storsätern. Skärm längs väg 1058 3mil nordväst Idre.
Anmälan via Eventor senast söndag 28/6.
Notera tidig anmälan. Efteranmälan senast söndag 5/7. Direktanmälan möjlig i öppna …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!