
Kära medlemmar det är er ordförande vid pennan. Decenniet går mot sitt slut och ett nytt står på glänt. Nya möjligheter och utmaningar för denna förening som numera blivit tonåring. Och ni vet hur trotsiga de kan vara. Men också alldeles alldeles underbara!
Vad önskar ni er från OL-tomten?
Själv önskar jag som vanligt ett fungerande knä. Vi får se om jag varit tillräckligt snäll det här året, tydligen inte föregående fem åren…
Inför 2020, tänk efter vad det är just du skulle kunna bidra med framöver. Kanske att hålla en träning? Rodda ett läger eller så kommer du på ett nytt ställe i stan där vi kan ha löpträningar ifrån? Eller vill du starta en helt ny sektion? En studiecirkel? Vad som helst! Det är det som är så bra med centrum, nästan allt är faktiskt möjligt!
God Jul!
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.
Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.
Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …
9 kommentarer (kommentera)
God jul! Jag önskar mig en sån där tröja som är till vänster i bild!
/ jerk
2019-12-24 kl 20:00
Finns väl collegetröjor i den nu aktuella kollektionen, bara att beställa och dra på den bakochfram.
/ Ågren
2019-12-25 kl 20:52
Nej de nya har inte texten på ryggen. Den som Ebba bär där finns bara i ett exemplar.
/ Oskar
2019-12-27 kl 02:25
God fortsättning! Klädkommittén noterar alla intressen och önskningar. Själv är jag sugen på svarta tights med röda ränder, eller kanske vita tights?
/ Agnes
2019-12-28 kl 10:47
Svarta tights med röda ränder tycker jag är årets bästa förslag!!!!
/ Mia
2019-12-28 kl 22:29
På tvären eller längden?
/ jorrit
2019-12-29 kl 21:31
Typ en sån här rand/eller kanske en lite tjockare rand tänker jag, eller kanske två? https://www.decathlon.se/media/837/8379496/zoom_1137304.jpg
Så ej helrandiga alltså :D
/ Agnes
2019-12-29 kl 21:52
Hmm… jag tänkte förut när vi skulle gå över till vitt att vi kaanske kunde ha en rand på ena benet. Lite som att nya loggan läggs horisondellt runt benet om ni förstår vad jag menar. Men jag kom nog fram till att det skulle bli för meckigt då det är enklare om folk bara skaffar svarta eller vita byxor. Diagonala streck går bort!
Hela poängen med våra kläder är ju helfärgen och att vi inte blandar in massa linjer och streck. Det bör vi nog vidmakthålla!
/ Oskar
2019-12-30 kl 14:11
Men NÄR kommer Centrums Retrodress!?
I klassisk nylon, raka byxrör och V-krage med knapp. Tror det är dags 2020!
/ Falken
2020-01-08 kl 12:23
Skriv en kommentar!