Kvällens pass:
3-5x1000m@mifart, 5x400m@5000m-fart (alt. 3-5×4’@milfart,5×2’@5000m-fart). 1 min vila mellan intervallerna, 2 min vila mellan blocken.
Idag springer vi ganska långa intervaller i ganska snabbt tempo. Vi värmer upp på elljusspåret och springer intervallerna på bana (om denna är snöfri).
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (traning@centrumok.se) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor på fötterna!
I omklädningsrummet (vanligen nr 9 eller 10 intill beachvolleyplanen) går det att låsa in sin väska samt duscha efteråt. Det är ett gemensamt omklädningsrum för damer och herrar.
laddar karta - vänligen vänta...
Samt blir det headcam-course-preview på forestdetour inför?
Hur vit är den vita? Nybörjarkursen undrar.
Motionsbanan är till stor del orange/röd nivå, men på ett par delar finns lättare partier eller åtminstone möjlighet till lättare vägval.
Med andra ord: de flesta kontrollerna går inte längs tydliga ledstänger (t ex. stigar) och har betydligt svårare kontrollpunkter än nybörjarbanan.
Motsvarar motion en orange bana?
Ja, så fort man kommer bort från västerlånggatan finns det trevliga ställen, många ganska små dock.
Medeldistans på ny karta.
Arena
Mörka Kroken, ängen öster om Kaknästornet.
Allmänna färdmedel
Snitslat från busshållplats Kaknäs, busslinje 69.
Sista ordinarie anmälan är söndag 4 maj.
Efteranmälan senast onsdag 7 maj.
Start
Första start 10:00. Lottade starttider DH10-DH21. Övriga klasser, fri starttid 10:00-12:00. Ungdomsklasserna har målgång på arenan. Övriga klasser har utbrutet mål.
Terrängen
Skogsklädda höjdpartier med bitvis detaljerad kurvbild …
5 kommentarer (kommentera)
@Gro, hur programmerar du klockan för detta pass? Fanns så många olika alternativ…
/ Johanna Löfvenius
2023-12-03 kl 10:58
Springer vi på bana kommer jag inte ställa in klockan alls, utan bara använda lap-knappen. Men eftersom vi inte vet om den är snöfri förrän vi kommer dit, rekommenderar jag att ställa in klockan på alternativet med minuter, att ha som backup. Dvs 5*4 min + 5* 2 min. Kör vi färre än fem 4:or kan man ju bara trycka förbi dem.
/ Gro
2023-12-03 kl 13:10
Men hörrni ta med både skor för bana och för att springa på snö!
/ Gro
2023-12-03 kl 13:10
Allrajt! Ingen vila alls mellan intervallerna?
/ Johanna Löfvenius
2023-12-03 kl 14:51
Oj, det ska vara 1 min vila mellan intervallerna och 2 min vila mellan blocken. Jag ska uppdatera i eventet.
/ Per-Anders
2023-12-03 kl 16:49
Skriv en kommentar!