Halikko är Finlands motsvarighet till 25manna, en breddstafett!
Läs mer om själv tävlingen här.
Precis som till Jukola är det Lalle som styr upp resan. Så här ser deras plan ut:
Fredag 21 oktober 18.00 – 19.00 Samling Vikingterminalen, Stadsgården
Lördag 22 oktober ankomst, färja, kavle, segra, transfer, färja, mat, kareoke
Söndag 23 oktober 06.30 Ankomst till Stadsgården
Mer detaljer om resan finns här.
Kristina - noterat, det löser vi! :) Vi räknar med ett gäng miniknatare.
Jag behöver 1:7500.
Finns det någon restaurang i Gamla stan som INTE är halvsunkigt turisthak med inkastare i vikingahjälm?
Enligt Eventor så är sista anmälningsstopp fredag den 31 december år 9999 klockan 23:59, så ingen brådska för den som har svårt att bestämma sig!
Givet med AR efter detta event! Frågan är bara var. Nån som sitter på nåt bra förslag på lämpligt gamla stan-hak där det funkar att drälla in 10-20 halvsvettiga orienterare?
Det här är den fjärde deltävlingen i Stafettligan.
OK Tyr arrangerar och tävlingsområdet ligger en bit nordost om Karlstad, ungefär rakt norr om Kristinehamn. Det finns tävlingar att springa hela helgen, fre-sön, publiktävlingar till SM/Swedish League.
Arena
Lindrågen, Väse, Karlstad GPS koordinater 59°29’56.7”N 13°57’32.2”E. Skyltning till arenan börjar från E18 Väsemotet öster …
5 kommentarer (kommentera)
Jag kommer att åka på detta oavsett. Troligen får vi inte ihop ett eget lag, men OK Lalle (de som organiserar resan) brukar ha ett lag anmält för gamla (och nya) Halikko-rävar. Det kan även finnas möjlighet att hoppa in i min finländska klubb som brukar behöva extra löpare.
/ jonaslindholm
2022-08-23 kl 14:47
Ta även chansen att åka Östersjöns modernaste färjor: Viking Glory och Viking Grace!
/ jonaslindholm
2022-08-23 kl 14:48
Hade glömt bort att det finns en motionsklass på Halikko numera. Saknar åldersbegränsningar och går parallellt med vanliga kaveln. Skogsmårdarna är sugna på att åka med ett litet gäng. Vi kanske kan teama med dem?
/ jonaslindholm
2022-09-02 kl 22:33
Kom igen nu! Klart vi ska till Finland. Sträckorna är så pass korta så det går bra att dubbla. Vi behöver i så fall bara bli ca 10-12 st för att få ihop lag.
/ jonaslindholm
2022-09-20 kl 16:33
Pga det till synes låga intresset så har jag börjat ragga ihop folk från min bekantskapskrets i OL-Sthlm, med omnejd. Trots att själva tävlingsanmälan går ut 9 oktober så måste jag boka båtbiljetter i början av nästa vecka. Lalles reseanmälan gick nämligen ut tidigare denna vecka. På Viking Lines hemsida ”varnar” de för att stora mängder studenter kommer att åka denna helg, så biljettrycket verkar stort. Eftersom endast jag är hemmahörande i Centrum OK av de som anmält sig hittills så kommer kanske inte laget anmälas som ett Centrumlag.
/ jonaslindholm
2022-09-24 kl 23:37
Skriv en kommentar!