Snart är det sommar!!

Anv. namn:
Lösenord:
 

24/5 Stockholm City Cup 2

17381300193_1e6b6d2601_c

Sprintorientering i Stockholm, Stockholm City Cup 2022

Arena
Tantolunden

Kollektivtrafik
Hornstull, Zinkensdamm med flera. Det finns många sätt.

Sista ordinarie anmälningsdag Sön 22 maj kl 23:59

Efteranmälan: Kan endast göras på arenan kl 17:00-19:00 på tävlingsdagen.

Start
Första start kl 18:30. Välj mellan 3 olika startintervall vid anmälan, t.ex.”H21 19:30-20:00″. Blir ett intervall fullt sker förflyttning till annat startintervall. Medelsvår och U2 har fria starttider.
Klassindelning
Klass Banlängd
H21 2,8 km D21 2,5 km Medelsvår 2,2 km
H50 2,5 km D50 2,2 km U2 1,3 km
H16 2,5 km D16 2,2 km
H14 1,9 km D14 1,9 km
H12 1,6 km D12 1,6 km
Medelsvår och U2 har fri start. Övriga klasser har tidsstart enligt startlista.

Kartskala
H50, D50 och Medelsvår har skala 1:3 000, övriga har skala 1:4 000.

Dusch finns ej.

SCC:s hemsida.

Startlista

Tid Namn Klass
18:30:01 John Alexander H21
18:31:09 Frej Andén U2
18:31:30 Aija Sadurskis Medel
18:33:46 Thomas Karlsson H50
18:34:00 Samuel Murray H21
18:35:01 Ronja Hill D21
18:36:15 Kristoffer Höök Medel
18:36:46 Maria-Therese Brandberg D21
18:37:30 Ove Oksvold H21
18:37:48 Oskar Hermansson Medel
18:39:01 Magnus Karlsson H21
18:40:01 Gro Dahlbom D21
18:41:15 Jon Lindmark H21
18:43:16 Moa Kjellstrand D21
18:43:31 Mattias Henriksson H21
18:45:00 Johanna Löfvenius D21
18:45:01 Örjan Ahnoff H21
18:45:31 Malin Sundeby D21
18:45:52 Adam Bradbury H21
18:46:08 Per Ljung H21
18:48:46 Henning Sköldvall H21
18:49:16 Linnea Börjars D21
18:50:45 Magnus Yngvesson H21
18:50:46 Lovisa Birath D21
18:53:01 Oskar Karlin H21
18:53:31 Anna Lundemo D21
18:53:45 Ameli Sjöberg Medel
18:54:15 Per Oksvold H21
18:56:01 Sverker Lenas H21
18:57:05 Mats Holmgren Medel
18:58:46 Rebecca Ã…quist D21
18:59:00 Magnus Grafström H50
18:59:44 Ilya Hauska Medel
18:59:46 Christofer Näsholm H21
19:05:31 Fredrik Ã…kerlind H21
19:05:40 Elin Jacobsson U2
19:06:16 Henning Säll H21
19:10:15 Mattias Holmberg H21
19:13:08 Jennie Blomqvist D21
19:13:15 Erik Wessberg H21
19:14:31 Hampus Olesund H21
19:14:46 Therese Bergstedt D21
19:16:10 Erika Malmberg Medel
19:18:32 Annica Sundeby D21
19:19:01 Mattias Robertson H50
19:19:16 Joel Berring H21
19:21:01 Kristina Persson D21
19:23:15 Andreas Lundsten H21
19:32:13 Axel Håkansson Andén Medel
19:38:16 Astrid Adelsköld D21
19:39:31 Stefan Persson H50
19:41:01 Kristina Aspvall D21

Resultat

D21, 154 startande
Tid
Efter
1 Veronika Kalinina, IFK Lidingö SOK 18:16
6 Moa Kjellstrand 21:08 2:52
50 Ronja Hill 26:08 7:52
55 Linnea Börjars 26:21 8:05
68 Anna Lundemo 27:09 8:53
75 Kristina Aspvall 27:40 9:24
82 Jennie Blomqvist 28:57 10:41
86 Therese Bergstedt 29:12 10:56
88 Gro Dahlbom 29:18 11:02
94 Maria-Therese Brandberg 30:22 12:06
94 Rebecca Ã…quist 30:22 12:06
107 Astrid Adelsköld 31:54 13:38
116 Lovisa Birath 33:30 15:14
138 Kristina Persson 45:06 26:50
139 Malin Sundeby 46:06 27:50
143 Annica Sundeby 48:45 30:29
Johanna Löfvenius felst.
H21, 204 startande
Tid
Efter
1 Axel Granqvist, OK Ravinen 16:04
44 Samuel Murray 21:37 5:33
53 Andreas Lundsten 22:12 6:08
59 Magnus Yngvesson 22:48 6:44
68 Sverker Lenas 23:19 7:15
73 Hampus Olesund 23:34 7:30
74 Fredrik Ã…kerlind 23:36 7:32
80 Adam Bradbury 24:00 7:56
86 Oskar Karlin 24:27 8:23
98 Per Oksvold 25:30 9:26
104 Joel Berring 25:47 9:43
105 Jon Lindmark 26:00 9:56
112 Erik Wessberg 26:39 10:35
113 Mattias Holmberg 26:43 10:39
131 Henning Sköldvall 27:44 11:40
145 Henning Säll 29:43 13:39
153 Örjan Ahnoff 31:04 15:00
154 Magnus Karlsson 31:33 15:29
158 Mattias Henriksson 32:24 16:20
182 John Alexander 40:00 23:56
184 Per Ljung 49:58 33:54
Ove Oksvold ej start
Christofer Näsholm felst.
H50, 169 startande
Tid
Efter
1 Ola Hultin, OK Roslagen 19:03
51 Thomas Karlsson 25:09 6:06
55 Mattias Robertson 25:23 6:20
77 Magnus Grafström 26:35 7:32
84 Stefan Persson 27:02 7:59
Medel, 158 startande
Tid
Efter
1 Simon Ã…gren, 12:34
2 Oskar Hermansson 12:40 0:06
7 Kristoffer Höök 14:39 2:05
9 Axel Håkansson Andén 14:51 2:17
60 Erika Malmberg 19:31 6:57
61 Mats Holmgren 19:38 7:04
116 Ilya Hauska 28:06 15:32
131 Ameli Sjöberg 33:11 20:37
132 Aija Sadurskis 33:20 20:46
U2, 101 startande
Tid
Efter
1 Sixten Hörnfeldt, Snättringe SK 14:41
27 Elin Jacobsson 23:34 8:53
56 Frej Andén 30:30 15:49
Inlagd: 12 februari 2022, 14:14
Ändrad: 4 april 2022, 18:18


Deltagare

  • Annica Sundeby x
  • Mattias Henriksson x
  • Henning Sköldvall x
  • Samuel Murray x
  • Linnea Börjars x
  • Anna Lundemo x
  • Örjan Ahnoff x
  • Astrid Adelsköld x
  • Johanna Löfvenius x
  • Thomas Karlsson x
  • Oskar Karlin x
  • Jon Lindmark x
  • Christofer Näsholm x
  • Moa Kjellstrand x
  • Therese Bergstedt x
  • Mattias Robertson x
  • Kristina Aspvall x
  • Oskar Hermansson x
  • Axel Andén x
  • Ameli Sjöberg x
  • Magnus Yngvesson x
  • Rebecca Åquist x
  • Ove Oksvold x
  • Fredrik Åkerlind x
  • Joel Berring x
  • Malin Sundeby x
  • Mattias Holmberg x
  • Gro Dahlbom x
  • John Alexander x
  • Eftersom du inte är inloggad kan du heller inte anmäla dig till träningarna. Logga in först!

6 kommentarer (kommentera)

  • Hej, en kompis till mig som precis gick nybörjarkursen ska hänga med på denna tävling imorgon och testa öppen klass. Hon hinner inte skaffa kompass och undrar därför om ngn kan ta med en att låna ut.

    / Kristina Ingemarsdotter Persson
    2022-05-23 kl 10:26

  • Jag kan ta med en extra!

    / Oskar
    2022-05-23 kl 13:56

  • Jag har en gammal kompass (inte tum-) som hon kan låna men jag är osäker på hur dags jag kan komma till TC.

    / Aija
    2022-05-23 kl 15:29

  • Hurra vad bra! Jag kommer ha starttid 19-19.30 men vet ännu ej exakt när så vi siktar på att vara på plats och leta upp Centrum och ngn av era kompasser vid 18.30 så att Elin hinner efteranmäla sig etc.

    / Kristina Ingemarsdotter Persson
    2022-05-23 kl 17:39

  • Sprid gärna reklam för CTS 5 juni! Om en har tillgång till färgskrivare finns denna trevliga annons och denna tjusiga flyer.

    / Per-Anders
    2022-05-23 kl 19:20

  • AR! Ölstugan tullen Hornstull!

    / Oskar
    2022-05-24 kl 20:11

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • Oskar i Högdalenprinten

    Inte ens ANSI??

  • Carolina Nealis i O-ringen 2023: Åre

    Taggelitaggg, bor gärna med klubben!

  • Anders R i VÖOL-dubbeln medel 2

    Första start är kl 11.00 enligt inbjudan.

  • Mattias Henriksson i Helg utan älg

    Om någon mer är sugen på Gotland; attenda er gärna på detta event, som en icke bindande intresseanmälan, så kan jag titta på om det går att hitta lagom stort boende för en gemensam Centrum-resa.

  • Lena Ö i DM natt Uppsala

    Alltså knappast Uppsala men Uppland!

NÄRMAST PÅ GÅNG

Friday 12 August

  • 0 Deltagare

Inställt: Mot Centrum 0

För andra gången arrangerar vi ”Mot Centrum”. Det är en stafett som tar laget utifrån och in, till centrum. Det kommer behövas flera funktionärer, efterlysning kommer.

Mot Centrum är tyvärr inställt i år pga att planeringen inte kommit igång i tid. Förhoppningsvis finns ork och resurser till att ordna …

Läs mer

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Henning Sköldvall
  • Peder Pedersson
  • Oskar Hermansson
  • Annica Sundeby
  • Daniel Rejment

13/8: VÖOL-dubbeln medel 1 8

  • Deltagare
  • Torbjörn Thufvesson
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Annica Sundeby
  • Daniel Rejment

14/8: VÖOL-dubbeln medel 2 6

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Gro Dahlbom
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Linnea Börjars
  • Johanna Löfvenius
  • Magnus Yngvesson
  • Hampus Olesund
  • Jens Kvarnström
  • Rebecca Åquist
  • Anna Rosell

16/8: Fystisdag: säsongspremiär Kärrtorp 12

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Mattias Göthberg
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson
  • Hampus Olesund
  • Rebecca Åquist
  • Anna Clara Stenvall
  • Carolina Nealis
  • Erik Wessberg

18/8: Tekniktorsdag: höstupptakt Nackareservatet 16

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Jorrit Boekel
  • Daniel Rejment

20/8: Waxholms OK lång 4

  • Deltagare
  • Jonas Lindholm
  • Gro Dahlbom

20/8: Barnlördag 1 2

  • Deltagare
  • Jonas Nylund
  • Moa Kjellstrand
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Elin Gustafsson
  • Fredrik Skarve
  • Daniel Rejment

21/8: Sundbybergs IK medel 7

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Per-Anders Lindgren
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson

25/8: Tekniktorsdag: Bomma snyggt! 4

  • 0 Deltagare

26/8: DM natt Uppsala 0

  • Deltagare
  • Jonas Nylund
  • Moa Kjellstrand
  • Jonas Lindholm
  • Per-Anders Lindgren
  • Annica Sundeby

27/8: DM lång 5

  • Deltagare
  • Jonas Nylund
  • Moa Kjellstrand
  • Per-Anders Lindgren
  • Elin Gustafsson
  • Fredrik Skarve

28/8: DM medel 5

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Jonas Nylund
  • Moa Kjellstrand
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Annica Sundeby
  • Magnus Lennartsson

2/9: DM natt 8

  • 0 Deltagare

3/9: DM medel Uppland 0

  • Deltagare
  • Elin Everitt

3/9: Barnlördag 2 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Karin Fägerlind
  • Jonas Nylund
  • Moa Kjellstrand
  • Karin Gillberg
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Ove Oksvold
  • Per-Anders Lindgren
  • Sverker Lenas
  • Joel Udd
  • Peder Pedersson
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Klara Alm
  • Magnus Lennartsson

4/9: DM stafett 16

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Martin Karlsson

9/9: Högdalenprinten 2

  • Deltagare
  • Linnea Börjars

10/9: Gålödubbeln medel 1

  • Deltagare
  • Linnea Börjars

11/9: Gålödubbeln lång 1

  • 0 Deltagare

16/9: Veteran-SM 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet