Många centrumlöpare på plats. Till och med två som jag inte visste var centrumlöpare – John Hartley och Joakim Jörgensen – vilka är det? Eller har någon registrerat löparen fel? Förmodligen.
Jag sprang långa banan och kände mig till en början seg efter gårdagens 7 mil på skridskor så jag höll tempot hyfsat lugnt i början för att komma in i fin orientering vilket jag gjorde, om man bortser från ettan som jag irrade lite till. När jag passerat tolvan bestämde jag mig för att öka tempot lite eftersom jag fortfarande hade krafter kvar. Väldigt fin skog och mycket att läsa på, kan vara en av mina favorit-närskogar!
Grymt av Aija att ta 4km-banan!
Resultat
Bana A - 7500 m 24 startande Tid 1 Niklas Wansölin OK Ravinen 57,15 2 Oskar Karlin 58,10 11 Daniel Lennartsson 65,45 14 Jakob Carlsson 73,24 17 Joel Berring 79,15 Bana B - 5900 m 50 startande Tid 1 Adam Bäckström SoIK Hellas 49,14 30 Fredrik Holmström 74,18 33 Kristoffer Edshage 78,11 34 Frida Holmberg 82,01 36 Moa Kjellstrand 83,04 41 Mette Petersson 89,54 43 Karin Fägerlind 93,02 Bana C - 4000 m 94 startande Tid 1 Arne Karlsson Tumba-Mälarhöjden 33,37 76 Lotta Magnuson 84,49 79 Carin Sjölin 91,06 82 Aija Sadurskis 130,00
Jag känner mig inte helt kurant sen i torsdags och behöver nog vila inför Grönklitt = läge att ställa in?
Bevakning av orienteringstävlingar är vi inte bortskämda med i Stockholm på den nivån som lokaltidningarna ute i landet håller. Men Mitti har i alla fall skrivit en liten trevlig artikel om Attundas Stockholm by night.
Jag kan försöka komma förbi ditt kontor i Gamla stan
Jag har nyckeln till Stadion men kan inte vara med imorgon. Någon av er som ska vara med som kan komma förbi mitt kontor i Gamla Stan imorgon eller Skanstull ikväll?
Nu är de sista justeringarna i taxibokningen avstämda. Den körs även i år av Mora Taxi och ska faktureras i efterskott på era tävlingskonton.
Taxin brukar vänta på gatusidan av stationshuset. För att få lite marginal är den bokad till 10-15 minuter efter tågets ankomsttid, se till vänster under rubriken Resan. Om tåget skulle bli mer än 15 minuter sent; ring taxibolaget på tel 0250-15 000 i så god tid som möjligt.
De har även fått numret till Jorrit och Peder om de skulle behöva ringa er.
Gruppen ansvarar gemensamt för att hålla ihop så att ingen missar taxin.
Den tidiga hemresan (Hem 1) sker med taxi från Grönklitt till Mora och den är beställd till receptionen. Det är ju knappast någon stor yta att gå vilse på, men kan vara lite stökigt med trafik på söndagar, så kom i god tid så att taxin kan avgå senast på den bokade tiden, så att ni inte riskerar att missa tåget. Var uppmärksam på att Masexpressen har en buss eller anslutningstaxi som avgår samma klockslag.
Ni som har Resplus-biljett hela vägen till/från Grönklitt (Dit 2 och Hem 2) har ”kom fram-garanti” till biljettens destination vid ev. störningar och behöver bara ta kontakt med personalen för vidare besked.
Ni som har tågbyte i Borlänge; se till att hålla ihop gruppen när ni kliver av, så att ingen fastnar med sitt bagage och blir kvar på tåget (det har hänt).

Cirkelträning i grupp. Mitt i stan!
7 kommentarer (kommentera)
Visa nu Lennartsson var du förlorade mot mig!
Här är mitt spår:

/ Oskar
2009-02-08 kl 19:30
Kanontid Oskar! Tog mig friheten att redigera i ditt inlägg och lägga till mig själv i resultaten :)
/ Frida
2009-02-08 kl 22:53
Åh hur kunde jag glömma dig? Hette du inte Centrum?
/ Oskar
2009-02-08 kl 23:48
Patetisk är min enda kommentar till gårdagens insats från mig. Men jag bjuder på min smärta:
/ Mühlegg
2009-02-09 kl 10:26
Såg ju inte så farligt ut det där? Bara en vansinnestur till femman samt felkoll (9an före åttan?)
/ Oskar
2009-02-09 kl 11:31
Var finns B-banan utan inlagda spår? Känner att jag måste bjuda klubben på min runda!
/ Kristoffer
2009-02-09 kl 11:36
Oskar – det var tyvärr en alltför vänlig tolkning av mitt ”vägval” till åttan, men det låter bra. :-)
/ Mühlegg
2009-02-09 kl 21:56
Skriv en kommentar!