Var: Balingsnässkolan, Huddinge
Karta: Klicka här för att visa karta
Datum 2011-07-26
Banläggare: Luffarligan
Övrig info: Samling i Balingsnässkolan.
Skärm efter Lissmavägens utfart mot Lissma.
Föreslagen resväg
Karta: Mörtsjön skala 1:10.000, ekv 4 m.
Kartor med förtryckta banor och kontrolldef. på kartan
Start mellan 15,00 – 19,00.
Kontrollintagningen börjar 20,00.
Banlängder:
A – 9.100 m.
B – 7.960 m.
C – 5.620 m.
D – 4.440 m.
E – 3.860 m.
F – 2.570 m.
G – 1.660 m.
Startavgift: 50 kr.
Omklädning och dusch inomhus.
Sportindent kommer att användas på samtliga kontroller.
Hyra av Sportidentpinne. 20:-.
Medtag gärna egen plastficka.
Info: Lars Lindgren Tel: 08 – 711 90 62 eller 070 – 553 56 93.
V ä l k o m n a !
Lycka till i skogen, önskar Lasse med medhjälpare
Jag känner mig inte helt kurant sen i torsdags och behöver nog vila inför Grönklitt = läge att ställa in?
Bevakning av orienteringstävlingar är vi inte bortskämda med i Stockholm på den nivån som lokaltidningarna ute i landet håller. Men Mitti har i alla fall skrivit en liten trevlig artikel om Attundas Stockholm by night.
Jag kan försöka komma förbi ditt kontor i Gamla stan
Jag har nyckeln till Stadion men kan inte vara med imorgon. Någon av er som ska vara med som kan komma förbi mitt kontor i Gamla Stan imorgon eller Skanstull ikväll?
Nu är de sista justeringarna i taxibokningen avstämda. Den körs även i år av Mora Taxi och ska faktureras i efterskott på era tävlingskonton.
Taxin brukar vänta på gatusidan av stationshuset. För att få lite marginal är den bokad till 10-15 minuter efter tågets ankomsttid, se till vänster under rubriken Resan. Om tåget skulle bli mer än 15 minuter sent; ring taxibolaget på tel 0250-15 000 i så god tid som möjligt.
De har även fått numret till Jorrit och Peder om de skulle behöva ringa er.
Gruppen ansvarar gemensamt för att hålla ihop så att ingen missar taxin.
Den tidiga hemresan (Hem 1) sker med taxi från Grönklitt till Mora och den är beställd till receptionen. Det är ju knappast någon stor yta att gå vilse på, men kan vara lite stökigt med trafik på söndagar, så kom i god tid så att taxin kan avgå senast på den bokade tiden, så att ni inte riskerar att missa tåget. Var uppmärksam på att Masexpressen har en buss eller anslutningstaxi som avgår samma klockslag.
Ni som har Resplus-biljett hela vägen till/från Grönklitt (Dit 2 och Hem 2) har ”kom fram-garanti” till biljettens destination vid ev. störningar och behöver bara ta kontakt med personalen för vidare besked.
Ni som har tågbyte i Borlänge; se till att hålla ihop gruppen när ni kliver av, så att ingen fastnar med sitt bagage och blir kvar på tåget (det har hänt).

Cirkelträning i grupp. Mitt i stan!
7 kommentarer (kommentera)
Ooh, hemmaplan!
/ Fredrik
2011-07-20 kl 21:53
Falco, kom o duellera!
/ Henrik
2011-07-21 kl 22:51
Jag kommer!
/ Sofia
2011-07-25 kl 20:50
jag tar tåget en timme tidigare.
/ Henrik
2011-07-25 kl 21:52
Aj hellborg, har missat detta. Och nu har jag skaffat mig andra planer…
/ Falken
2011-07-26 kl 06:02
Tisdag kväll betyder alltid Centrumevent. Året om!
/ Mattias
2011-07-26 kl 08:56
crap… det dök upp ett competing event. Falco, another time, another place, another race…
/ Henrik
2011-07-26 kl 16:06
Skriv en kommentar!