
Plats: Kärrtorps IP
Ansvarig: Emil Tallhage
Telefon: nollsjunollfem-959790
Fysträning med utgångspunkt Kärrtorps IP.
Denna kväll kör vi ett Coopertest som innebär att man springer så långt man kan på 12 minuter. Detta är ett bra värdemätare för konditionen/formen och kommer följas upp senare under året.
Som alltid på våra torsdagar kan alla vara med oavsett kondition och motivation. Träningens upplägg gör att vi alltid är ganska samlade på ett mindre område.
Resväg: Tunnelbana avgår 17:55 från T-centralen mot Skarpnäck. Framme vid Kärrtorp 18:11 (därifrån några minuters gångväg).
Jag och Peter kommer också!
Också bra om det kommer ut extra SI-pinnar eller lånepinnarna, ifall någon av 50 inte har eller glömt sin. Man får INTE återanvända en pinne på flera sträckor!
Vita sträckan var tänkt så här:
Ines och Stefan springer själv
Olle med Britta
Stina med P-A
Anna själv men om det behövs eller hon vill, med Mikael
Två lag alltså, och är det någon som vill lagleda vore det kanon! I övrigt:
- 1:7500 del för alla
- Ta med SI-pinne, säkerhetsnålar
- Pinnen knyts till sträckan vid målgång
- PM
- Kom i tid! Vi kommer fixa estimater men de är inte alltid pålitliga.
62 attending, vad är rekordet för attending egentligen?
Tack Peder! Lånar gärna. Då anmäler jag mig igen.
Är kanske lite trögfattad men jag undrar: Om jag bjuder med en vän, ska den personen inte komma förrän 21.30?
Kvällens pass: Backintervaller
3 x (4 x maskinbacken (spring upp, jogga ned) + 4 min tröskelfart)
Setvila: 6 min jogg.
Ett kärt återseende av ett av klubbens favoritpass. Tänk på att försöka hålla samma tempo på varje intervall i backen upp och att jogga ned för att hålla benen fria från …
7 kommentarer (kommentera)
Jag får tyvärr hoppa idag.
/ Sofia
2012-04-12 kl 08:15
Jag är för seg för Coopertest, men vill ändå träna. Ingen annan som vill utnyttja omklädningsrummet till att bara springa lite på elljusspåret, eller så?
/ Björn B
2012-04-12 kl 08:45
Björn: Jag vill! Om jag hinner dit.
/ MajaAndersson
2012-04-12 kl 16:29
Jag är rätt mör sen igår, och med tanke på den sovmorgon som gårdagsloppet genererade pallar och hinner jag inte med det här idag.
Beklagar.
/ jerk
2012-04-12 kl 17:30
Var väldigt sugen på detta, men vågade inte springa idag på grund av krämpor från de småländska skogarna. Hur gick det för alla?
/ jens_wicksen
2012-04-12 kl 20:38
Ja, vem blev det?
/ jerk
2012-04-12 kl 22:50
Ingen vågade göra coopertestet ;)
/ tallhage
2012-04-13 kl 07:11
Skriv en kommentar!