Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Träningssommar 2014

Summer 3000 och midsommar har passerat, så sommaren får betraktas som officiellt invigd. Vad innebär detta för den träningssugne Centrummedlemmen? Läs vidare!

Vårens organiserade träningsprogram är avklarat, men det innebär inte total orienteringsstiltje. Sommarserien tuffar oförtrutet vidare på olika platser runt stan på tisdagskvällarna och så finns det förstås gott om sommartävlingar runt om i världen. För träningsverksamhet med klubbens medlemmar hänvisar vi i första hand till spontana träningar. För att underlätta detta presenterar vi nu en ny feature på hemsidan: Träningsbanken.

Träningsbanken hittar du i menyraden om du är inloggad.
träningsbank
Ett klick där tar dig till en kalendervy, där det efter hand förhoppningsvis ska bli fullmatat med träningsmöjligheter. Tanken är att de av oss som ska träna på något sätt lägger in det planerade passet i kalendern, varvid föreningens medlemmar ges möjlighet att haka på.
Varför inte lägga upp det i den ordinarie kalendern på hemsidans framsida? Tanken är att träningsbanken ska ge utrymme åt enklare övningar som inte har kvalitetsstämpel Centrum OK på sig. Det kan vara allt från att springa långpass till att ha sällskap med sig till ett Friskis-pass. Om någon spontant vill arrangera en mer seriös träning, med karta och uthängda skärmar tex, så går det bra att kontakta träningskommittén för att få det inskrivet i den ordinarie kalendern.

Hur går då en insättning i träningsbanken till? För det första krävs ett google-konto, då kalendern är baserad på detta format. För det andra krävs virtuell tillåtelse – detta kan erhållas via en händig medlem av träningskommittén. Därefter klickar en på symbolen i det högra hörnet av kalenderfönstret:
träningsbank2
Sen är det bara att lägga in! Det är träningskommitténs fromma förhoppning att träningsbanken ska blomstra under sommaren och att alla ska få träna så mycket eller lite de vill!

Det har aviserats att Tullinges populära sprintserie inte kommer att arrangeras i år. Men kanske återuppstår den i nytt spännande format? Den som lever får se.

Inlagd: 22 juni 2014, 12:59
Ändrad: 19 augusti 2015, 12:26


16 kommentarer (kommentera)

  • Appropå träningsbanken så rekommenderas morgondagens aktivitet varmt. Södermalmslångpanna med Henke P vid rodret!

    / jerk
    2014-06-22 kl 13:06

  • Om jag hinner hem kanske jag ansluter på en mellanpanna – var börjar ni och finns en plan åt vilket håll färden går sen?

    / Camilla
    2014-06-23 kl 17:15

  • Här är planen. Tillägg: starten går 18:30 (från Skanstull).

    / Ågren
    2014-06-23 kl 17:54

  • Trevligt, jag leker Centrums ringlinje och hakar på när ni passerar min gata.

    / Camilla
    2014-06-23 kl 18:27

  • 2 aktiviteter insatta i banken den här veckan. Gör uttag, gott folk!

    / jerk
    2014-07-09 kl 10:37

  • Bra där, behöver lite extra (dvs något överhuvudtaget) inför Schweiz. Bangar tyvärr den här veckan men för att pressa mig själv tänker jag lägga in något i nästa vecka!

    / Hellborg
    2014-07-09 kl 13:48

  • Vart körs intervallerna imorgon?

    / Christian
    2014-07-09 kl 14:48

  • Vi tänkte köra vid norra djurgården. Kl 18.00 preliminärt. Om nån mer är sugen så har jag mobil noll768778304, haka på!

    / Malin
    2014-07-09 kl 23:34

  • Extra extra! Blixtinsatt pass i hammarbybacken omedelbart, samt intervaller imorgon vid krillan. Läs allt om’et i träningsbanken.

    / jerk
    2014-07-16 kl 17:47

  • Söndag den 20/7 åker vi ut till Ornö och kör en gemensam langpass med orienteringskarta (delvis av ordf. delvis autogenerad). Hör av er om ni vill va med. mlerjen@ubol.ch

    / Martin L
    2014-07-18 kl 16:26

  • Extra extra! I eftermiddag träningspass väster om Nynäshamn enligt Henrik Ps rekomendation: http://tullingesk.se/kartarkiv/show_map.php?user=henrik.persson&map=198. Ring mig för skjuts och karta. 072 704 21 13

    / Martin L
    2014-07-22 kl 10:31

  • Jag planerar att springa om min sommarseriebana i Ågesta (från några veckor sedan, hade urusel tid och taskig orienterat) den 12 augusti. Ingen bestämd tid än, häng gärna på.

    / jorrit
    2014-07-29 kl 13:42

  • Intervaller på Långholmen ikväll. Se banken!

    / jerk
    2014-08-04 kl 07:29

  • Jerk. Det låter roligare än att bara springa så vi ses ikväll. Jag tror att jag är fri på fredag så om någon vill springa lite kontaktar mig.

    / John
    2014-08-04 kl 09:49

  • Jag bjuder på en fin träningsbana med SI och skärmar ute på Fjärdlång på lördag. Olika längder 3.7km, 4.1km, 6km och 7.2km. Mailja mig mlerjen@ubol.ch senast i morron onsdag kl.20 vilken bana du vill springa.

    / Martin L
    2014-08-05 kl 22:19

  • Mina planer för idag har ändrats. Ska springa om Järla långdistansbana (Ö8) i tenntorp från maj 2013. Idag, förhoppningsvis runt kl.16. 073 nionioO88sjuuu6.

    / jorrit
    2014-08-12 kl 09:42

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Monday 27 July

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

OK Hällens 3-kvällars 1

Arena
Brogetorp (N58 42 35; E16 50 31). Från väg 800 vid Tuna/Enstaberga ta väg 508 mot Nävekvarn i ca 5 km.

Anmälan i Eventor senast måndag 20 juli.
Efteranmälan senast torsdag 23 juli. Till de Öppna klasserna finns direktanmälan vid arenan.

Start
Till start ca 1000 m på stig/väg från arena. Startstämpling …

Läs mer

  • Deltagare
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Erika Lindholm
  • Anders R
  • Helena Persson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Fredrik Åkerlind
  • Ines Lindholm

2/8: Torp of Tenala – Sommarträningsläger i Finland! 9

  • 0 Deltagare

5/8: Provlöpning O-ringen 2027 E3 0

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand

8/8: WMOC Polen 2026 2

  • 0 Deltagare

8/8: Vildmarksdubbeln dag 1 0

  • 0 Deltagare

9/8: Vildmarksdubbeln dag 2 0

  • 0 Deltagare

10/8: ABCD-cup MTBO Waxholm 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad

15/8: Svenska cupen MTB-O Uppsala 1

  • Deltagare
  • Mattias Joëlson

20/8: Provlöpning Oringen 2027 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Karin Gillberg
  • Camilla Jakobsson
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Daniel Lind
  • Therese Bergstedt
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Mikael Svartz
  • Jonathan Svensson
  • Erik Wessberg

22/8: Skärgårdshelgen – Centrums skogstävling 2026 på Nåttarö 17

  • 0 Deltagare

23/8: Kilsbergsträffen med SM stafett 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Per-Anders Lindgren
  • Henning Sköldvall
  • Mattias Joëlson

27/8: Tekniktorsdag: Höstupptakt! 4

  • Deltagare
  • Johan Dahlin

29/8: DM lång 1

  • Deltagare
  • Johan Dahlin

30/8: DM medel 1

  • Deltagare
  • Camilla Jakobsson
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad
  • Jonathan Svensson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Mattias Joëlson

3/9: Sprint-KM 11

  • 0 Deltagare

4/9: DM natt 0

  • 0 Deltagare

6/9: DM stafett 0

  • 0 Deltagare

13/9: Järfälla OK medel 0

  • 0 Deltagare

18/9: Veteran-SM Södertälje 0

  • 0 Deltagare

20/9: OK Österåker medel 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet