Det stora närvaroåret är igång!

Anv. namn:
Lösenord:
 

8/2 Årsmöte 2024

  • Plats:
    Vindragarvägen 12
  • Ansvarig:
    Styrelsen
  • Telefon:
    0sju6-tolv24054

Välkomna till föreningens årsmöte 8 februari 2024!

Årsmötet kommer äga rum i en föreningslokal på Reimersholme på Vindragarvägen 12.

Mötet inleds med en kortare diskussionsövning om klubbens framtid där frågor som ”vad vill vi egentligen med Centrum?”, ”varför finns vår förening?”, ”vad är vi bra på?” och ”hur skulle Centrum i den bästa av världar se ut år 2030?” kommer att diskuteras. Börja gärna fundera och diskutera redan nu. Styrelsen vill gärna veta vad just DU tycker!

Ungefärliga hålltider:
17.30- 18.00 Mingel och fika
18.00-18.45 Centrums vision – diskussioner
18.45-19.00 Oringen i Stockholm 2027 – information
cirka 19.15 Årsmötet öppnas

Därefter följer själva årsmötet utifrån fastställd dagordning nedan. Senast en vecka före årsmötet kommer alla årsmöteshandlingar finnas tillgängliga på wikin men vi fyller på med handlingar allt eftersom de blir klara.

Vi vill ju gärna träffa dig på plats men om du verkligen inte kan komma finns det också möjlighet att rösta genom ombud (dvs ge skriftlig fullmakt till annan medlem som närvarar på mötet).

Förslag till dagordning

1. Fastställande av röstlängd för mötet
2. Val av ordförande och sekreterare för mötet
3. Val av protokolljusterare och rösträknare
4. Fråga om mötet har utlysts på rätt sätt.
5. Fastställande av dagordning
6. a) Styrelsens verksamhetsberättelse för det senaste verksamhetsåret, b) Styrelsens förvaltningsberättelse (balans- och resultaträkning) för det senaste räkenskapsåret.
7. Revisorernas berättelse över styrelsens förvaltning under det senaste verksamhetsåret.
8. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsen för den tid revisionen avser.
9. Fastställande av medlemsavgifter.
10. Fastställande av verksamhetsplan samt behandling av budget för det kommande verksamhetsåret.
11. Kommittéernas årsberättelser
-Träningskommittén
-Tävlingkommittén
-Klädkommittén
-Barn och ungdomskommittén
-Arrangemangskommittén
12. Behandling av i rätt tid inkomna motioner och styrelsens förslag
a) Motion från barn- och ungdomskommittén
b) Redovisning av uppdrag från årsmötet 2023 att utreda hur klubben ska subventionera tävlingar
13. Val av förtroendeuppdrag
14. Övriga frågor
a) Arrangör av Centrums årsfest

Valberedningens nomineringar

Ordförande
- Oskar Karlin (omval)

Styrelse
- Aija Sadurskis (omval)
- Mattias Robertson (omval)
- Malin Sundeby (omval)
- Ingrid Wahlborn (nyval)
- Petter Wikström (nyval)

Revisor
- Niklas Pettersson (omval)

Valberedning
- Oskar Hermansson (omval)
- Kristina Aspvall (omval)

Träningskommitté
- Per-Anders Lindgren (omval)
- Rebecca Åquist (omval)
- Jonathan Svensson (omval)
- Karin Hagwall (nyval)
- Joel Udd (nyval)

Tävlingskommitté
- Henrik Hellborg (omval)
- UK: Moa Kjellstrand (omval)
- UK: Jorrit Boekel (omval)
- Resegeneral: Mattias Henriksson (omval)
- Jukolageneral: Jerk Rönnols (nyval)

Klädkommitté
- Ylva Fornander (nyval)

Arrangemangskommitté
- Joel Berring (omval)
- Oskar Karlin (omval)
- Gro Dahlbom (nyval)
- Vakant

Barn- och ungdomskommitté
- Jonas Lindholm (omval)
- Camilla Jakobsson (nyval)
- Elin Everitt (nyval)

Arrangemang
- Sprint-KM: Stefan Persson och Thomas Karlsson
- Medel-KM: Jens Finnäs och Magnus Yngvesson
- Lång-KM: Carolina Nealis och Oskar Karlin
- Natt-KM: Andreas Riling och Arnau Requena
- Ultralång-KM: Erik Wessberg och Lena Öhman
- Nybörjarkurs: Fredik Åkerlind och Caroline Nilsson
- Vinterserien 2025: Annica Sundeby och Anton Skott

Resultatrapport 2023
Balansrapport 2023
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Årsmöte

laddar karta - vänligen vänta...

Årsmöte 59.318537, 18.017685
Inlagd: 19 november 2023, 9:09
Ändrad: 3 mars 2024, 19:19


Deltagare

  • Henning Sköldvall x
  • Petter Wikström x
  • Johanna Löfvenius x
  • Malin Sundeby x
  • Magnus Yngvesson x
  • Kristina Aspvall x
  • Ingrid Maria Wahlborn x
  • Oskar Hermansson x
  • Karin Gillberg x
  • Oskar Karlin x
  • Per-Anders Lindgren x
  • Linus Rispling x
  • Arnau Requena Fernández x
  • Mattias Robertson x
  • Karin Hagwall x
  • Aija Sadurskis x
  • Caroline Nilsson x
  • Niklas Pettersson x
  • Lena Öhman x
  • Rebecka Ingram x
  • Eftersom du inte är inloggad kan du heller inte anmäla dig till träningarna. Logga in först!

6 kommentarer (kommentera)

  • Save the date för föreningens årsmöte 2024!

    / Johanna Löfvenius
    2023-11-19 kl 09:05

  • Nu är valberedningens nomineringar publicerade! En kombination av starka nyval och stabila omval.

    / Oskar Hermansson
    2024-01-20 kl 14:57

  • Glöm inte att attenda samt komma på årsmötet! Viktigt att medlemmarna är på plats och visar sitt intresse för föreningen!

    / Oskar
    2024-01-31 kl 23:47

  • Jag är bortest och kan tyvärr inte komma på mötet.

    / Ylva Fornander
    2024-02-02 kl 15:23

  • Ingången till föreningslokalen på Vindragarvägen 12 hittar ni på husets södra sida, mot vändplanen. Vi ses!

    / Henning Sköldvall
    2024-02-08 kl 15:31

  • Mina O-Ringen 2027 i Stockholm-bilder, som jag inte visade. Håll till godo. Hör gärna av sej med frågor.

    / Per-Anders
    2024-02-08 kl 19:36

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

8795359216_98a99557de_c(1)

Saturday 25 May

  • Deltagare
  • Erik Wessberg

Ulf Radlers minne 1

Det börjar med en individuell sprint på förmiddagen, lunchpaus och sedan en spännande tvåmannastafett på eftermiddagen. Naturligtvis kan man springa bara en av tävlingarna om man vill det.

Arena
Lundskolan i Viksjö, Järfälla.

Kollektivtrafik
Pendeltåg till Jakobsberg, därefter buss 552 eller 553. Det är cirka 600m promenad från bussen till arenan.

Anmälan via Eventor senast …

Läs mer

  • Deltagare
  • Stuart Fell
  • Jonas Lindholm
  • Camilla Jakobsson
  • Agnes Thor

26/5: Barn i Centrum #2 4

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Niklas Skerfving
  • Carolina Nealis
  • Alexander Garin Folkegård

28/5: Fystisdag: Backintervaller i Hagaparken 6

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Magnus Karlsson
  • Janne Nilsson
  • Mattias Robertson
  • Sverker Lenas
  • Maria Åhlund
  • Per Oksvold
  • Henning Sköldvall
  • Erika Malmberg
  • Alexandra Sundgren
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson
  • Annica Sundeby
  • Astrid Adelsköld
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Samuel Murray
  • Jonathan Svensson
  • Alexander Garin Folkegård
  • Anton Sörhus
  • Erik Winbladh

29/5: Stockholm City Cup 3 24

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Klara Alvelid
  • Alexander Garin Folkegård

30/5: Tekniktorsdag: Momentbana Enebybergs IP 8

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mette Brolinson
  • Torbjörn Thufvesson
  • Stuart Fell
  • Jonas Lindholm
  • Camilla Jakobsson
  • Magnus Karlsson
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Mattias Robertson
  • Sverker Lenas
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Mattias Holmberg
  • Linus Rispling
  • Maria Åhlund
  • Per Oksvold
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Oskar Hermansson
  • Simon Bohman
  • Erika Malmberg
  • Alexandra Sundgren
  • Johanna Löfvenius
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson
  • Annica Sundeby
  • Astrid Adelsköld
  • Arnau Requena Fernández
  • Mikael Svartz
  • Petter Wikström
  • Rebecca Åquist
  • Thomas Karlsson
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Jonathan Svensson
  • Fredrik Åkerlind
  • Marcos Vicente Herranz
  • Carolina Nealis
  • Erik Wessberg
  • William Berle
  • Alexander Garin Folkegård
  • Peter Soderlund
  • Karin Hagwall
  • Anton Sörhus

1/6: Medel-KM 47

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Joel Udd
  • Marcos Vicente Herranz
  • Carolina Nealis

4/6: Fystisdag vid Stadion: Summer 3000!!! 4

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Magnus Karlsson
  • Janne Nilsson
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Samuel Murray

5/6: DM Sprint 10

  • Deltagare
  • Niklas Skerfving

11/6: Fystisdag: Korta och snabba intervaller i Hagaparken 1

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Simon Bohman

13/6: Tekniktorsdag 2

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Samuel Svensson
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Sverker Lenas
  • Joel Udd
  • Anton Udd
  • Agnes Thor
  • Simon Bohman
  • Lars Brickstad
  • Magnus Yngvesson
  • Arnau Requena Fernández
  • Jens Kvarnström
  • Rebecca Åquist
  • Jonathan Svensson
  • Carolina Nealis
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård

15/6: Lakia Jukola 2024 23

  • Deltagare
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Alexandra Sundgren
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena Fernández
  • Petter Wikström
  • Rebecca Åquist
  • Karin Hagwall

27/6: Tekniktorsdag: Våravslutning Lilla Sickla 9

  • 0 Deltagare

28/6: Kāpa 2024 0

  • Deltagare
  • Daniel Elenius

1/7: Trekvällars 1 lång 1

  • Deltagare
  • Daniel Elenius

2/7: Trekvällars 2 medel 1

  • Deltagare
  • Daniel Elenius

3/7: Trekvällars 3 lång 1

  • Deltagare
  • Martin Karlsson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson

5/7: Eskilstuna Weekend 3-dagars 3

  • 0 Deltagare

6/7: Gotlands 2-dagars 0

  • 0 Deltagare

9/7: Gotlands 3-dagars 0

  • 0 Deltagare

12/7: Hallands 3-dagars 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet