
Plats: Nyfors /Tyresö
Ansvarig: Karin Fägerlind
Telefon: 0737 53 78 53
Övning:Förenkling
Om man vill att det ska gå snabbt i skogen gäller det att fokusera på rätt saker på kartan och inte snöa in på ovidkommande detaljer. För att få mer känsla för upptäcka vad det egentligen är som leder dig fram till kontrollen, och se till att läsa på dessa saker, kör vi favorit i repris; rita din egen karta. Slingor. Dessutom en brunbildsslinga (med karta) som bonus.
Fullständiga instruktioner på plats.
Övning: Vanlig hederlig orientering -inga konstigheter
Området är extremt nybörjarvänligt, inramat av vägar, bostadshus och en stor sjö som starkt minskar risken att springa totalt vilse. Mellan stigar och fält som är lätta att läsa av finns mindre skogsområden med lite svårare höjder och detaljer att utmana sig själv i. Om du inte har ett inloggningsID än, vänligen kommentera att du kommer så jag kan beräkna antalet kartor!
Resväg: Buss 873 från Gullmarsplan mot Nyfors kl 18:00. Kliv av vid Lummergången. Kommer du senare, se denna karta eller ring för vägbeskrivning.
Mäktigt! Jag har ambitioner om att kunna följa med, men jag kan inte riktigt säga med säkerhet än. Vore fett!
Ikväll smäller det!! Vässa klackarna, klä er i rött/svart/glitter, och glöm ej SI-pinne till baren!
Anmälan till den gemensamma tågresan öppnar också snart, med preliminärt anmälningsstopp om en månad.
Preliminärt kommer dessa alternativ att finnas:
* Nattåg upp natt mot fredag.
* Dagtåg upp på fredagen.
* Dagtåg hem på söndagen.
* Nattåg hem natt mot måndag (med lagom ankomsttid för att åka direkt till jobbet).
Eftersom det inte behövs någon samordnad taxibokning kommer det att bli enklare än Grönklitt för den som vill boka på egen hand senare eller något annat alternativ.
Har vi fortfarande hemligt organisationsnummer?
Då hade jag inte ens vettiga träningskläder utan sprang i bomullströja i blöt höstskog....

Samling
Haninge SOK’s klubbstuga, Rudanvägen; Handen. Vägvisning från korsningen Lillsjövägen Rudanvägen i JordbroIndustriområde.
Kollektivtrafik
Handens pendeltågstation, ca 300 m.
Efteranmälan görs via Eventor senast onsdag 21 oktober.
Anmälan på plats till arrangemanget är möjlig vid klubbstugan.
Start
Första ordinarie start kl 10. Fri start mellan 1000-1100, målet stänger 1230 eftersom Haninge sprintstaffet drar i gång då. Stämplingssystem …
14 kommentarer (kommentera)
Skulle förresten behöva en partner till det här, vars uppgift är att förklara för veteranerna hur träningen går till! Alltså bara ett par min genomgång. Jag tänkte koncentrera mig helt på nybörjarna.
/ Karin F
2011-04-19 kl 08:06
Och jag behöver gamla kartfodral! Ta med vad ni hittar hemma. super!
/ Karin F
2011-05-04 kl 18:59
Men ta inte med dem hem sen. Jag behöver dem till sommarserien!
/ Mattias
2011-05-04 kl 20:43
Uppdaterat m ny busshållplats och karta. Kommer man senare och är osäker är det alltså bara att gå krusbodavägen till slut och fortsätta rakt ner på ängen och sedan ta vänster. Eller gå kompasskurs genom radhusmyllret.
/ Karin F
2011-05-08 kl 12:09
finns det dusch och omklädning?
/ Karin H
2011-05-10 kl 07:21
tjaa…omklädning i guds fria och idag väldigt varma natur, tvagning i den kanske inte så varma sjön 500 m bort. Är man varm efter löpningen brukar det funka att bada utomhus i maj, är man inte så varm kanske man klarar sig utan bad.
Ett annat trick är den s.k. våtkluten, alltså en liten blöt handuk som man blir oväntat fräsch av att torka sig lite med.
PS glöm inte att ta mer en vatten. Jag tar också med, men det kommer inte räcka till alla! Det kommer att bli varmt idag!
/ Karin F
2011-05-10 kl 07:40
okej, ja kanske att amn skulle ta och bada då! Jag har ju redan badat en gång i år :)TAck för tipset med vattnet!
/ Karin H
2011-05-10 kl 08:42
Ingen träning för mig igen.
/ Lukáš
2011-05-10 kl 15:53
Den som befinner sig i Centrum eller norr därom kan med fördel ta buss 813 17:56 – ca 18:22 från Centralen (Klarabergsviad.) mot Nyfors. Kliv av vid Lummergången.
/ Mattias
2011-05-10 kl 16:01
oki, jag tar mattias förslag. Vi ses vid busshållplatsen alla!
/ karin f
2011-05-10 kl 16:46
Ingen träning ocksâ. För mânga saker att göra…
/ Pierre
2011-05-10 kl 16:52
Kan tyvärr inte komma.
/ MajaAndersson
2011-05-10 kl 17:41
Råkade dessvärre ut för en punktering på väg till samlingen, därav min frånvaro idag. :-/
/ Agren
2011-05-10 kl 19:28
Tack Karin
/ elina
2011-05-10 kl 20:42
Skriv en kommentar!