Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Hösten är här! Stafettåret fortsätter

Hej och välkommen till det stora stafettårets höstsäsong – året då Centrum OK skall springa fler stafetter, ha fler lag och nå bättre resultat än någonsin tidigare. Vårsäsongen var grym – nu ska vi bli ännu bättre! Här följer en guide till att stafetta loss.

6 september DM stafett
20 september SM stafett
30 september Nattinatti
10 oktober 25manna
24 oktober Smålandskavlen

Anteckna ovanstående datum i din kalender. Om du bara kan välja tre – välj DM, Nattinatti och 25manna.

DM-kavlen är en prestigefylld och samtidigt avslappnad tävling, där vissa Centrumlag krigar om pallplatser och andra krigar om att gå i mål. Följ H120-lagens kamp på nära håll! SM löps av de som tror att de är nått. 2013 ställde Centrum ett tufft gäng på startlinjen när SM avgjordes i Göteborgstrakten. I år går tävlingarna av stapeln i Stockholmsområdet – då är det självklart läge för Stockholms stads bästa klubb att ställa upp! Nattinatti är en upplevelse och årets grymmaste breddtävling. Den enda tävlingen på året då det är ok att vara fientlig mot andra Centrumlöpare. Hårda interna strider utlovas! Samt eftersits på Pelikan. Även 25manna är en breddtävling, fast i större format. De brukar hävda att världens bästa klubb vinner. Centrums stora utmaning brukar ligga i att få tag på ungdomar till laget. Blir i år första gången vi har två lag med?
Smålandskavlen markerar inofficiellt säsongens slut. Klassiska Smålle avgörs i år på Bonnberget utanför Jönköping. En sista möjlighet att vädra pannlampan under tävlingsförhållanden och frysa i grupp.

Återigen: Anteckna ovanstående datum i din kalender.

Vad behövs mer för att delta vid dessa evenemang? Det är väldigt enkelt!
Maila till uk[snabel-a]centrumok.se om du vill vara med på någon stafett.

Det innebär att följande lirare får ditt mail:
10550842_10152510697321916_6615718975609088915_n1979923_10153345719310828_6930636370836283211_o
Moa Kjellstrand och Jerk Rönnols är Uttagningskommitté (UK) under detta fantastiska stafettår och kommer att ta ut lag till de tävlingar vi springer.
De tycker mycket om att få mail och kommer att tjata när det är dags att anmäla sig till respektive evenemang.

Vad har UK för målsättningar med stafetthösten 2015?
Det står egentligen i inledningen av denna text: Mer, fler, bättre.
Mer specifikt innebär det att vi vill ställa upp med rekordmånga lag på DM. Till SM är det dags att samla ihop flera lag. Minst två habila herrlag och ett damlag. Nattinatti ska vara en Centrumstorm med chockerande många lag. På 25manna gäller det i år att äntligen spränga 100-vallen. Det var nära i fjol. Bär det hela vägen i år?
Övergripande för dessa mål är att så många som möjligt, och alla som vill, ska vara med och springa stafett. Det är kul att springa i lag! Ingen är för dålig!

Inlagd: 07 augusti 2015, 22:34
Ändrad: 01 februari 2016, 14:15


2 kommentarer (kommentera)

  • It’s kavletime!

    / jerk
    2015-08-07 kl 22:40

  • Kan det inte bara ta och bli höst så jag får orientera mera?!

    / Linnea Börjars
    2015-08-07 kl 23:15

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Tuesday 10 February

  • 0 Deltagare

Skogstisdag i Kärrtorp: Pannlampsrejv! Inställt! 0

Inget rejv denna vecka heller!
Ikväll bjuds det på pannlampsrejv!

Vad är rejv?
Med rejv menar vi distanslöpning i grupp med pannlampa på huvudet = pannlampsrejv med klassisk Centrum-terminologi!

Hur då?
Vi springer i skogen i ca 90 minuter beroende på gruppen och upptäckarandan. Terrängen gör att pulsen går upp och ner beroende på lutning …

Läs mer

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Agnes Thor
  • Arnau Requena
  • Mikael Svartz

11/2: Stockholm by Night #4 4

  • Deltagare
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Carolina Nealis
  • Johan Dahlin

12/2: Tempotorsdag vid Stadion: Tröskelintervaller 5

  • Deltagare
  • Arnau Requena

15/2: Vinterserien Enskede 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Henning Sköldvall

15/2: Fortsättningskurs: Full koll 2 – andra träffen 2

  • Deltagare
  • Niclas Petersson

16/2: Måndagsgympa 1

  • Deltagare
  • Andreas Lundsten
  • Annica Sundeby

18/2: Nattugglan #4 2

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Johan Dahlin

19/2: Tempotorsdag vid Kärrtorps IP: Backintervaller Hammarbybacken 2

  • 0 Deltagare

22/2: Vinterserien Alby friluftsgård 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Johanna Bergmark

22/2: Fortsättningskurs: Full koll 2 – tredje träffen 2

  • Deltagare
  • Britta Alstad

23/2: Måndagsgympa 1

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren

26/2: Tempotorsdag vid Stadion: Tröskelintervaller 1

  • Deltagare
  • Henrik Hellborg

27/2: Sverigepremiären 1

  • 0 Deltagare

1/3: Vinterserien Järla 0

  • 0 Deltagare

2/3: Måndagsgympa 0

  • 0 Deltagare

4/3: Snättringes Nattcup #3 0

  • 0 Deltagare

8/3: Vinterserien TMOK 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad

9/3: Måndagsgympa 1

  • 0 Deltagare

11/3: Stockholm by Night #5 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet