För att lysa upp höstmörkret introducerar vi i TräK ett nytt format för i år – Novembercupen!
Cupen består av fem deltävlingar, som äger rum fem torsdagar i rad, där det inte alltid är den snabbaste orienteraren som står som vinnare. Varje deltävling arrangeras av en av medlemmarna i TräK och varje torsdagskväll bjuder därför på nya klurigheter och överraskningar. Poäng samlas under varje deltävling, och efter den sista deltävlingen kommer en totalsegrare att utses. Reglerna för varje deltävling avslöjas på plats precis innan start, så det gäller att vara förberedd på allt!
Klasser:
– Svart/violett – För de mer erfarna orienterarna
– Gul – För nybörjare eller de som vill ha en enklare bana
Deltävlingar:
– 31 oktober, Gubbängens IP (arrangör: Per-Anders)
– 7 november, Stadion (arrangör: Karin)
– 14 november, Kärrtorp (arrangör: Jonathan)
– 21 november, Stadion (arrangör: Rebecca)
– 28 november, Final, Kärrtorp (arrangör: Joel)
Anmälan:
Anmäl dig till respektive deltävling genom att klicka i pollen på deltävlingens event på hemsidan, senast tisdag samma vecka.
Omklädning:
Omklädningsrum kommer att finnas tillgängliga under alla deltävlingar.
Att ta med (specifika saker kan behövas under vissa deltävlingar):
– Kompass
– Pannlampa
– Orienteringsskor
– Plastficka
Poängsystem:
Poäng utdelas baserat på placering i varje deltävling. Den deltagare som samlar flest poäng efter sista deltävlingen blir totalsegrare av Novembercupen 2024. För att försöka skapa rättvisa mellan kön och åldersgrupper kan tidsjustering tillämpas på vissa deltävlingar.
Så här fördelas poängen för varje deltävling:
Placering Poäng 1 100 2 85 3 75 4 65 5 60 6 55 7 50 8 47 9 44 10 41 11 38 12 35 13 32 14 29 15 26 16 23 17 20 18 17 19 14 20 11 21+ 10
Varmt välkommen att delta i Novembercupen 2024!
Tack för klargörandet Mattias! Jag åker alltid liggvagn och aldrig förstått poängen med sov men givetvis rättar jag mig i ledet och tar det som erbjuds!
Det låter också som att det blir kvällståg hem för allihop.
Vill ni ha en riktigt smaskig långpanna på fredagen så rekommenderas ungefär denna rutt. Går förstås att ta buss från Vålådalen (östra eller västra) också om en vill korta av lite, men att följa Vålån tillbaka är riktigt fint!
Anslutningsbussen till nattåget går ju bara tre timmar senare än bussen till kvällståget, och då lär väl alla som kör bil dragit hemåt, så strax efter 18 är det väl dags för ev. nattågsresenärer börja plocka ihop och gå mot busshållplatsen.
Men även om ni måste lämna Fjällgården tidigare så är ni ju gäster på anläggningen, och kan hänga i lobbyn på högfjällshotellet och lämna bagage där?
Är absolut intresserad av lång löptur till Issjödalen på fredagen!
Svar från Trillevallen: ”I dagsläget så är det ingen som kommer och checkar in efter er. Skulle det boka på så har de incheckning från kl 15 men det vet vi ju först när det närmar sig. Hur länge skulle ni vilja stanna?”. Hur länge vill nattågsresenärerna vara kvar i Fjällgården?
Efter en hel vilodag fortsätter Idre att leverera en vanlig tredagars. Idrefjällveckan 3-dagars består av tre tävlingar som genomförs under tre dagar (24–26 juni 2025).
PROGRAM
Tisdag 24 juni Långdistans första start 10:00
Onsdag 25 juni Medeldistans första start 10:00
Torsdag 26 juni Långdistans första start 10:00
ARENA
Arena Ostliften för samtliga tre dagar/etapper. För en …
7 kommentarer (kommentera)
Se där! Välkomna till Novembercupen!
/ Jonathan Svensson
2024-10-16 kl 23:32
Spännande!
/ Erik Wessberg
2024-10-17 kl 00:02
Wow, vad kul! Tråkigt för mig att första deltävlingen är på höstlovet.
/ Henning Sköldvall
2024-10-17 kl 09:00
Vad kul!
/ Annica Sundeby
2024-10-17 kl 09:03
Roligt upplägg!
/ Linnea Börjars
2024-10-17 kl 10:19
Kul!
/ Petter Wikström
2024-10-17 kl 14:18
Wow! Nu måste jag bli frisk!!
/ Oskar
2024-10-26 kl 13:15
Skriv en kommentar!