Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Stora träningsvåren – Träningskommittén informerar

Knopparna syns allt tydligare på träden. Snön töar under fötterna, eller i skorna. Du börjar allt lättare svettas i de tjocka jackorna och mössorna du vant dig vid, även utanför tåg och buss. Eller kort sagt: våren står för dörren!

Det betyder att snart ges första tillfället att visa upp hur stark du blivit genom vinterns träning med alla sina långpass, rejv och intervaller med eller utan snö, is och slask. Redan nu i mars är det dags för Måsenstafetten, årets första riktiga budkavletävling i Nyköpingstrakten som blir den krönande avslutningen till Centrums vårläger Torp of Team Spirit. Innan snacket kring detta drar igång på allvar tänkte Träningskommittén ta tillfället i akt och berätta om allt som är viktigt att veta om träningarna fram till sommaren.

Träna tillsammans

Mottot för träningsåret 2014 var att locka fler deltagare till fyspass och rejv, detta genom att köra tempon eller övningar där alla kan passa in sig efter löpförmåga så att det blir mycket effektivt och ändå lagom ”läskigt”. Det är väldigt kul att se att bägge träningsformerna har blivit populärare än någonsin, även när förhållandena på marken inte varit de bästa! De sporadiska löpskolningsövningarna har varit varmt välkomna bland deltagarna, kanske delvis eftersom man fick något att tänka på som avledde en från smärtan i maskinbacken eller liknande …

Men snart är det slut på torsdagarnas mysiga långpass – redan den 12:e mars hålls säsongens sista pannlampsrejv i Kärrtorps mörker innan teknikträningarna tar över veckan efter med lite natt-OL. Om du siktar på att springa en nattsträcka på 10Mila, missa inte detta tidiga tillfälle att vässa kanterna liksom spetsen på nattorienteringstekniken! Efter tidsomställningen den 30:e mars kommer det kräva mycket mer målmedvetenhet att springa nattpass.

Flera tillfällen återstår av måndagsgympan, klubbens mest populära vinterdrill denna säsong, där man stärker nästan alla sina kroppsdelar och hittar balansen under stränga tillsyn av antingen ”good cop” eller ”bad cop” (ni som varit där vet vilka de är) – missa inte detta!

emils_tumme

Själva vårsäsongen går i år mer än någonsin i stafetternas tecken och inleds på det roligaste möjliga sättet, nämligen med träningslägret Torp of Team Spirit (ToTS) i samband med tävlingshelgen Vårtrippeln som går av stapeln i skogarna kring Nyköping. Helgen börjar redan på fredagskvällen för de mest peppade, och för lägerdeltagarnas vidkommande ska lördagens långdistans användas som stafettsimulering med Centrum-masstart. Det kommer rulla en våg i svart och rött genom de Sörmlandska kustskogarna – häng med och surfa!

Helgen kulminerar med Måsenstafetten, årets första stora budkavletävling där många klubbar testar sina lagalternativ, och även Centrum kommer gå ”all in” på söndagen. Här gäller det att gräva ur sina sista kraftreserver och använda allt nyttigt som man lärt sig under lägret! Det finns många klasser att ställa upp i, med varierande svårighet, så alla kan (och bör!) vara med.

Lagarbete

På träningarna 2015 ska fokus ligga på att finslipa koncepterna såväl på fys- som på tekniksidan samt att anordna särskilda övningar inför de stora stafetterna. Det förstnämnda innebär framför allt en riktig periodisering av löpträningen enligt orienteringssäsongens faser, det vill säga att träningens huvudsyfte skiftar från basuthållighet under hösten/vintern till snabbhet och styrka under våren/sommaren då tävlingsarrangemangen duggar tätt – inte minst lättillgängliga sprinttävlingar! På det sättet följer träningen säsongens lopp och hjälper till att skänka de bästa förutsättningarna för bra prestationer och en känsla av snabbhet som inte sviker.

Hårdträning

På tekniksidan kör vi pass på torsdagar och även på de så kallade Centrumsöndagarna som innefattar alla söndagar då det inte finns en bra möjlighet att springa en närbelägen tävling. Centrumsöndagarna tar över från och med den 22:a mars, helgen efter att vinterserien är överstånden för i år. Håll utkik i kalendern efter denna och likartade dagar!

På våra teknikträningar ska vi i år satsa särskilt på en konstant hög kvalité och omväxling i övningarna, i enlighet med arvet från Lerjen. Främsta åtgärden på detta område är det pågående bildandet av en teknikgrupp med ett halvdussin ”löjtnanter” till översten Oskar som sinsemellan fördelar ansvaret att arrangera allt kring själva passen, från banläggning till inplockning. Räkna med nya roliga och nyttiga former av teknikövningar som gör att alla blir bättre på att orientera – framför allt i stafettsituationer. Vi har lyckats när UK beklagar sig över en tuff uppgift med att sammanställa de bästa stafettlagen ur det stora urvalet av duktiga och vältränade orienterare!

Både fystisdagarna och tekniktorsdagarna kommer hålla igång ända fram till Jukola som går av stapeln den 13:e juni, efter det är det dags att njuta sommaren, gärna i form av en orienteringsresa till Skottland, Sveriges västkust eller till fjälltrakterna!

TräK önskar alla klubbens medlemmar en härlig och stärkande träningsvår!

Inlagd: 08 mars 2015, 18:43
Ändrad: 08 juni 2015, 13:52


En kommentar (kommentera)

  • hehe överste…

    / Oskar
    2015-03-09 kl 15:07

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Saturday 31 October

  • 0 Deltagare

Rodhenloppet 0

Nattävling för tvåmannapatruller med gemensam start

Arena
Inomhus i Hökhuvuds Bygdegård i Ånö. Vägvisning från väg 288 mellan Gimo och Östhammar.

Kollektivtrafik
Buss 811 från Uppsala Centralstation, hpl Uppskedika.

Anmälan via Eventor senast söndag 25 oktober.
Efteranmälan Senast onsdag 28 oktober via Eventor. Öppna klasser kan anmälas på tävlingsdagen fram till …

Läs mer

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Britta Alstad
  • Ylva Fornander
  • Arnau Requena
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Klara Alm
  • Cecilia Lundbäck
  • Nina Wertholz
  • Mattias Joëlson

1/11: Höstlunken 10

  • Deltagare
  • Mattias Robertson
  • Henning Sköldvall
  • Britta Alstad
  • Jonathan Svensson
  • Linnéa Granlund

2/11: Måndagsgympa 5

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad
  • Arnau Requena
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin

3/11: Fystisdag vid Stadion: Backintervaller 6

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Jan Stridh

4/11: Luffarligan, Rösjöbadet, Sollentuna 2

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Niklas Henriksson
  • Jonathan Svensson
  • Alexander Garin Folkegård
  • Karin Hagwall
  • Cecilia Lundbäck
  • Linnéa Granlund

5/11: Novembercupen – Etapp 1 14

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Moa Kjellstrand
  • Jonas Lindholm
  • Janne Nilsson
  • Niclas Petersson
  • Petter Wikström
  • Ines Lindholm

7/11: Novembertävlingarna medel 7

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Janne Nilsson
  • Niclas Petersson
  • Petter Wikström
  • Ines Lindholm

8/11: Novembertävlingarna lång 5

  • Deltagare
  • Johanna Löfvenius

9/11: Måndagsgympa 1

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren

10/11: Fystisdag vid Kärrtorps IP: Skogsintervaller 1

  • Deltagare
  • Jan Stridh

11/11: Luffarligan, Granskog, Jakobsberg 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Andreas Lundsten
  • Linnéa Granlund
  • Jan Stridh

11/11: Stockholm by Night #1 4

  • Deltagare
  • Jan Stridh

11/11: Luffarligan, Enebybergs IP, Enebyberg 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Per-Anders Lindgren
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad
  • Linnéa Granlund

12/11: Novembercup – Etapp 2 5

  • 0 Deltagare

16/11: Måndagsgympa 0

  • Deltagare
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad

17/11: Fystisdag vid Stadion: Progressiva tröskelintervaller 2

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Arnau Requena

19/11: Novembercup – Etapp 3 2

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Britta Alstad

21/11: Stockholm Rogaining 2

  • 0 Deltagare

21/11: TMOK Indoor dag 1 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad

22/11: TMOK Indoor dag 2 1

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet