Stora AFTER RUN-ÅRET är äntligen här!

Anv. namn:
Lösenord:
 

13/10 25-mannamedeln

hellasdubbeln-medel-154

För alla som vill återbesöka skogen från gårdagen (oavsett för att ta ett ärovarv eller trycka in ångesten efter bommarna), men framförallt för alla dem som inte fick plats i laget på lördagen, så är det idag 25-mannamedeln.

Plats
Fortfarande Nytorps ängar.

Kommunikation
Buss 844 från Västerhaninge stn till Åbylund. Därifrån 500 m promenad.
För fler förbindelser går det också att gå hela vägen från Västerhaninge station, drygt 2 km.

Anmälan på Eventor senast 6 oktober kl. 23.59. Efteranmälan till den 9 oktober 23.59.

Terrängområde och karta
Småskuren Södertörnsterräng med varierad kupering, mestadels svag till måttlig. Terrängen är mestadels
lättframkomlig, framförallt uppe på höjderna. Områden med tätare vegetation, gallringar eller uppvuxna
hyggen förekommer. Genom området slingrar ett antal motionsspår och även många mindre stigar.
Banorna kommer bjuda på varierande orientering och snabba skiftningar i olika tekniska utmaningar.

Start
Förutom i Elitklasser så väljs start i form av ”tidig”, ”mellan” eller ”sen” starttid vid anmälningstillfället. Då får man start någon gång mellan 9-12.
Om en startperiod blir full prioriteras löpare med lång resväg i tidigare startled.

Övrigt:
Varmdusch utomhus på arenan.

Startlista

Tid Namn Klass
09:14:08 Gustaf Gerge ÖM8
09:16:52 Malin Annegård ÖM8
09:18:00 Tomas Holmberg H21-1
09:19:00 Ove Oksvold H40
09:40:00 Gro Dahlbom D21
09:48:00 Adam Nyman H21-1
10:01:00 Per Ljung H55
10:06:00 Joel Berring H21-1
10:16:00 Moa Kjellstrand D21E
10:16:00 Mette Brolinson D40
10:17:00 Lena Öhman D21
10:20:00 Andreas Lundsten H21-1
10:24:00 Henrik Lundgren H40
10:26:50 Albin Grahn ÖM8
10:33:52 Jens Wicksén ÖM8
10:33:53 Erika Hörnfeldt ÖM5
10:41:00 Olle Tyrland H40
10:48:48 Isabell Sarenmalm ÖM5
10:50:00 Niclas Petersson H40
10:52:00 Mattias Henriksson H21-1
11:04:00 Linus Rispling H40
11:08:00 Magnus Yngvesson H21-1
11:19:00 Christian Wåhlstedt H21E-2
11:28:00 Magnus Karlsson H21-1
11:32:13 Anna Lundemo ÖM7
11:36:00 Sverker Lenas H21-1
11:40:00 Janne Nilsson H55

Resultat

ÖM5, 131 startande
Tid
Efter
1 Eivind Hoff, IL Tyrving 30:16
50 Erika Hörnfeldt 1:04 33:53
100 Isabell Sarenmalm 1:34 1:03
ÖM7, 190 startande
Tid
Efter
1 Daniel Rönnqvist, OK Linné 18:02
99 Anna Lundemo 45:16 27:14
ÖM8, 126 startande
Tid
Efter
1 Fredrik Bakkman, IFK Göteborg Orientering 25:52
35 Malin Annegård 40:33 14:41
46 Jens Wicksén 44:15 18:23
85 Albin Grahn 1:01 35:30
90 Gustaf Gerge 1:03 37:58
D21, 105 startande
Tid
Efter
1 Sara Bengtsson, Sävedalens AIK 28:17
57 Gro Dahlbom 39:30 11:13
77 Lena Öhman 44:33 16:16
D21E, 55 startande
Tid
Efter
1 Sara Hagström, IFK Göteborg Orientering 30:00
35 Moa Kjellstrand 39:44 9:44
D40, 65 startande
Tid
Efter
1 Åsa Otterbjörk, Umeå OK 31:21
24 Mette Brolinson 40:44 9:23
H21-1, 68 startande
Tid
Efter
1 Kristoffer Fiane Pedersen, Oppsal Orientering 32:00
3 Magnus Yngvesson 34:14 2:14
20 Sverker Lenas 37:21 5:21
35 Adam Nyman 41:01 9:01
36 Andreas Lundsten 41:36 9:36
40 Joel Berring 43:10 11:10
62 Mattias Henriksson 1:06 34:38
Magnus Karlsson ej start
Tomas Holmberg ej start
H21E-2, 52 startande
Tid
Efter
1 Mikhail Kuleshov, IFK Mora OK 32:40
Christian Wåhlstedt bröt
H40, 100 startande
Tid
Efter
1 Emil Wingstedt, Halden SK 22:24
12 Olle Tyrland 27:29 5:05
23 Linus Rispling 28:56 6:32
35 Ove Oksvold 31:58 9:34
87 Niclas Petersson 50:14 27:50
Henrik Lundgren ej start
H55, 123 startande
Tid
Efter
1 Håkan Svensson, Bredaryds SOK 24:40
30 Janne Nilsson 32:41 8:01
81 Per Ljung 42:22 17:42
Inlagd: 4 april 2019, 22:22
Ändrad: 9 september 2019, 18:18


Deltagare

  • Mette Brolinson x
  • Moa Kjellstrand x
  • Gustaf Gerge x
  • Janne Nilsson x
  • Adam Nyman x
  • Niclas Petersson x
  • Ove Oksvold x
  • Andreas Lundsten x
  • Linus Rispling x
  • Lena Öhman x
  • Mattias Henriksson x
  • Gro Dahlbom x
  • Erika Hörnfeldt x
  • Magnus Yngvesson x
  • Eftersom du inte är inloggad kan du heller inte anmäla dig till träningarna. Logga in först!

10 kommentarer (kommentera)

  • God morgon! Finns tält/boll kvar från igår?

    / Gro
    2019-10-13 kl 08:24

  • Ja!

    / jerk
    2019-10-13 kl 08:43

  • Hittade tält och boll

    / Gustaf Gerge
    2019-10-13 kl 08:47

  • Nu efterlyser jag min limegröna SOW-väska som jag tragiskt tycks ha glömt vid tältet. Innehållande kompass och allt annat jag äger i orienteringsväg :’(

    / Gro
    2019-10-13 kl 14:07

  • Den är i tryggt förvar på Söder, Gro.

    / Janne Nilsson
    2019-10-13 kl 14:38

  • Vad hände med tältet och pinnen efter tävlingen?

    / Moa
    2019-10-14 kl 11:16

  • Sverker har tältet, och jag har någon form av pinne.

    / Janne Nilsson
    2019-10-14 kl 12:41

  • Okej vad schysst att ni fixade med det!

    / Moa
    2019-10-14 kl 14:42

  • Om man bortser från bollen, har vi en ny flagga nu?

    / Sara
    2019-10-14 kl 15:49

  • Ja, fast Oskar som är i staterna behöver hämta ut den, så ingen har sett den ännu.

    / Moa
    2019-10-14 kl 16:45

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

ieahu2kyfs0ype3zoqyz

Sunday 7 June

  • Deltagare
  • Aija Sadurskis
  • Anders Lavfors
  • Ove Oksvold
  • Per-Anders Lindgren
  • Linnea Börjars
  • Therese Bergstedt
  • Peder Pedersson
  • Oskar Hermansson
  • Lars Brickstad
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Olle Tyrland
  • Mikael Svartz
  • Ingrid Maria Wahlborn
  • Ellen Skärstrand
  • Albin Carlén

Centrumsöndag: Sätraskogen 16

Det är ju kul med orientering och synd att inte springa om möjlighet finns. Denna söndag springer vi 70 plus-ligans banor i Sätraskogen. Efteråt finns tillfälle till bad!

Följande banor kommer jag ta med mej ett antal av varje, så att det räcker till alla:
Veteran lång 6,8km (1:10000)
Veteran kort 3,6km (1:7500)
Nybörjare 3,9km (1:10000)

Om du vill …

Läs mer

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Moa Kjellstrand
  • Julia Dalgren
  • Sara Jonasson
  • Mattias Ågren
  • Gro Dahlbom
  • Per-Anders Lindgren
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Anna Lundemo
  • Elin Thyr
  • Örjan Ahnoff
  • Oskar Hermansson
  • Kristin Karlsson
  • Julia Frisk
  • Mirjam Dagis

9/6: Fystisdag i Kärrtorp: Skogsintervaller! 16

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Julia Dalgren
  • Sara Jonasson
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Linnea Börjars
  • Anna Lundemo
  • Therese Bergstedt
  • Malin Annegård
  • Agnes Thor
  • Oskar Hermansson
  • Mattias Göthberg
  • Kristin Karlsson
  • Johanna Löfvenius
  • Julia Frisk
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Astrid Adelsköld
  • Bodil Kindlundh
  • Ellen Skärstrand

11/6: Tekniktorsdag: Sommaravslutning i Hagaparken! 25

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Joel Berring
  • Mette Brolinson
  • Moa Kjellstrand
  • Jonas Lindholm
  • Sara Jonasson
  • Jorrit Boekel
  • Ove Oksvold
  • Per-Anders Lindgren
  • Oskar Gustafsson
  • Sverker Lenas
  • Linnea Börjars
  • Jonas Kjäll
  • Elin Thyr
  • Agnes Thor
  • Oskar Hermansson
  • Simon Bohman
  • Mattias Göthberg
  • Kristin Karlsson
  • Lars Brickstad
  • Andreas Lundsten
  • Maria Pereverzina

12/6: Jukola/Venla-fakir 22

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Joel Berring
  • Moa Kjellstrand
  • Jonas Lindholm
  • Sara Jonasson
  • Mattias Ågren
  • Erika Lindholm
  • Gro Dahlbom
  • Oskar Gustafsson
  • Sverker Lenas
  • Mattias Holmberg
  • Jonas Kjäll
  • Linus Rispling
  • Malin Annegård
  • Andreas Lundsten
  • Olle Tyrland
  • Maria Pereverzina
  • Mirjam Dagis

13/6: Löjp ordnar träningsstafett: Juk-ola och Vänla 18

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Jonas Nylund
  • Sara Jonasson
  • Anders R
  • Mattias Robertson
  • Sverker Lenas
  • Linnea Börjars
  • Linus Rispling
  • Oskar Hermansson
  • Simon Bohman
  • Andreas Lundsten
  • Julia Frisk

16/6: Summer 3000!!! 13

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Jonas Lindholm
  • Ylva Fornander

21/6: Idrefjällveckan Light 2020 3

  • 0 Deltagare

26/6: Sälen tre plus tre 0

  • Deltagare
  • Anders R
  • Gustaf Gerge

30/6: Trekvällars 2

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Joel Berring
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Sara Jonasson
  • Linus Rispling
  • Per Oksvold
  • Gustav Melander
  • Örjan Ahnoff
  • Agnes Thor
  • Simon Bohman
  • Andreas Lundsten
  • Ola Grankvist

26/9: 10-mila i Idrefjäll (kanske) 14

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Joel Berring
  • Björn Bängtsson
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Henrik Hellborg
  • Jonas Lindholm
  • Sara Jonasson
  • Joel Bergkvist
  • Camilla Jakobsson
  • Mattias Ågren
  • Magnus Karlsson
  • Erika Lindholm
  • Kristina Aspvall
  • Anders R
  • Linnea Gillberg
  • Linus Rispling
  • Therese Bergstedt
  • Gustav Melander
  • Anton Udd
  • Agnes Thor
  • Peder Pedersson
  • Simon Bohman
  • Mattias Göthberg
  • Kristin Karlsson
  • Anton Alverbäck
  • Lars Brickstad
  • Johanna Löfvenius
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Hannah Linngård
  • Sara Löfwander
  • Amanda Wikner
  • Annica Sundeby
  • Ola Grankvist

19/6: Napapiiri Jukola 2021 36

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Karin Fägerlind
  • Henrik Hellborg
  • Sara Jonasson
  • Magnus Karlsson
  • Jorrit Boekel
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Oskar Hermansson
  • Kristin Karlsson
  • Lars Brickstad
  • Johan Elgh
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Ylva Fornander
  • Olle Tyrland
  • Annica Sundeby

26/7: O-Ringen Uppsala 2021 17

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet