Det stora närvaroåret är igång!

Anv. namn:
Lösenord:
 

Vinterserien 22/2 – tack alla som kom idag! (och resultat)

Jag tror det var hela 138 orienterare som trotsade snöovädret och gav sig ut till Centrums första arrangemang någonsin! Tack så mycket för det, och bra jobbat! Jag hoppas ni hade en härlig stund i skogen, trots all snö. Tack för alla fina komplimanger angående banläggning och kringarrangemanget, det värmer ska ni veta. Vi är ju helt gröna på det här så när man får positiv respons första gången känns det fantastiskt!

Resultat

Resultaten finns redan nu ute på Winsplits. Som ni kommer se är det lite strul med mellantiderna här och där. Det beror på att några enheter av misstag var inställda på fel klockslag, men totaltiden och de andra mellantiderna ska stämma! Snart kommer även resultatlistan ut Vinterseriens hemsida.

Klass A	8 km - (26/26)
1.  Per-Åke Olsson       OK Ravinen          56:26
2.  Andrea Bruno         IFK Lidingö         57:00  +0:34
3.  Mikael Tjerberg      SZ Wiesbaden        59:55  +3:29
4.  Magnus Nordström     OK Älvsjö-Örby    1:00:30  +4:04
5.  Peter Andersson      Söders SOL        1:00:49  +4:23
6.  Calle Bohman         SoIK Hellas       1:01:40  +5:14
7.  Antonio Serrini      IFK Lidingö       1:04:42  +8:16
8.  Fredrik Hedin        IFK Enskede       1:09:19  +12:53
9.  Jörgen Batz          Skarpnäck OL      1:09:54  +13:28
10. Niclas Sjögren       Jönköpings OK     1:10:33  +14:07
11. Stefan Pettersson    S N O             1:12:51  +16:25
12. Jepser Hansson       OK Södertörn      1:13:09  +16:43
13. Samuel Henriksson    Skarpnäcks OL     1:15:46  +19:20
14. Ian Cumpstey         Jesus Orientering 1:15:47  +19:21
15. Henrik Sjögren       IK Viking         1:17:27  +21:01
16. Göran Eklund         Skarpnäcks OL     1:18:06  +21:40
17. Barbora Malisova     T-M OK            1:18:29  +22:03
18. Mats Sandin          IK Viking         1:19:31  +23:05
19. Mats Larsson         IFK Enskede       1:28:19  +31:53
20. Sarah-Jane Gaffney   OK Ravinen        1:31:03  +34:37
21. Malte Guteland       Skarpnäcks OL     1:31:16  +34:50
22. Magnus Blomberg      Skogsluffarnas OK 1:31:46  +35:20
23. Johan Sköld          OK Roslagen       1:36:22  +39:56
    Ulf Persson          IFK Enskede       Felst.
    Jakob Jansson        Järla IF          Utg.
    Joel Ahlquist        Skarpnäcks OL     Utg.

Klass B	6,0 km (35/35)
1.  Juha Loenberg	43:31
2.  Fanny Deckner        Skarpnäcks OL       44:55  +1:24
3.  Joakim Eriksson      Södertälje OK       47:16  +3:45
4.  Per Franzén          OK Södertörn        49:19  +5:48
5.  Mats Zackrisson      OK Älvsjö Örby      54:49  +11:18
6.  Marie Malmborg       Söders SOL          55:32  +12:01
7.  Åke Wansölin         Söders SOL          57:01  +13:30
8.  Tove Lagerberg       OK Södertörn        57:38  +14:07
9.  Daniel Torén         T-M OK              58:02  +14:31
10. Lena Öhman           Centrum OK          58:17  +14:46
11. Sofia Persson        Snättringe SK       59:21  +15:50
12. Olof Persson         Snättringe SK       59:25  +15:54
13. Ann Franzén          OK Södertörn        59:49  +16:18
14. Åke Andersson        OK Älvsjö-Örby    1:00:15  +16:44
15. Björn Linder         Gustavsbergs OK   1:00:43  +17:12
16. Lars Johansson       S N O             1:01:17  +17:46
17. Jan Nellerup         Skarpnäcks OL     1:01:57  +18:26
18. Emil Wipp            Järla IF          1:03:03  +19:32
19. Peter Wipp           Järla IF          1:06:17  +22:46
20. Martin Wåhlander     IFK Enskede       1:06:29  +22:58
21. Nina Larsson         Söders SOL        1:08:05  +24:34
22. Jennifer Warg        SZ Wiesbaden      1:08:50  +25:19
23. Alf Lång             Söders OL         1:11:19  +27:48
24. Bengt Arne Johansson OK Ravinen        1:11:51  +28:20
25. Therese Persson      Snättringe SK     1:12:59  +29:28
26. Martin Eriksson      OK Södertörn      1:14:35  +31:04
27. Niklas Wickander     IFK Enskede       1:21:23  +37:52
28. Bjarne Erlandsson    Hammarby IF OF    1:21:50  +38:19
29. Kurt Maxé            Sundbybergs IK    1:45:21  +61:50
    Bror Jonas Alve Vandin  T-M OK         Felst.
    Karin Almgren        Söder SOL         Felst.
    Patrik Noren         OK Södertörn      Felst.
    Paul Noren           OK Södertörn      Felst.
    Rolf Karlsson                          Felst.
    Bengt Andersson                        Utg.

Klass C	3,9 km - (54/54)
1.  Rune Rådeström       Snättringe SK       35:51
2.  Ingemar Gard         Söders SOL          36:44  +0:53
3.  Eva Englid           T-M OK              37:56  +2:05
4.  Johan Karlsten       Solna OK            42:33  +6:42
5.  Jan Lindgren         OK Södertörn        43:02  +7:11
6.  Ingemar Lindqvist    Snättringe SK       43:04  +7:13
7.  Lars Cederus         Snättringe SK       43:58  +8:07
8.  Sara Johansson       OK Ravinen          44:21  +8:30
9.  Stefan Myrefelt      Skarpnäcks OL       45:23  +9:32
10. Kjell Ohlsson        Söders SOL          45:39  +9:48
11. Rickard Vellander    OK Älvsjö Örby      46:04  +10:13
12. Bertil Gelius        Snättringe SK       46:37  +10:46
13. Sverker Tiren        SoIK Hellas         46:44  +10:53
14. Sten Bergstrand      Skogsluffarna       47:15  +11:24
15. Staffan Elmhagen     Söders SOL          47:34  +11:43
16. Christer Hedin       IFK Enskede         47:56  +12:05
17. Anna Blomgren        Tullinge SK         48:24  +12:33
17. Mattias Mossfeldt                        48:24  +12:33
19. Marita Axelsson      OK Ravinen          50:41  +14:50
20. Tommy Lindberg       Haninge SOK         51:27  +15:36
21. Levin Svedberg       Sundbybergs IK      51:55  +16:04
22. Åsa Jönsson          Järla IF            52:38  +16:47
23. Kjell Holmberg       OK Södertörn        52:50  +16:59
24. Emma Englid          T-M OK              52:53  +17:02
25. Kenneth Berglund     SoIK Hellas         53:17  +17:26
26. Erik-Olov Cloth      Tullinge SK         53:20  +17:29
27. Håkan Sjökvist       Söders SOL          53:28  +17:37
28. Lars Öhman           Fredrikshof         53:47  +17:56
29. Britt Ericson        Hammarby IF         53:59  +18:08
30. Nadja Dahlström      Snättringe SK       54:04  +18:13
31. Roland Löfgren       Spårvägens OK       54:07  +18:16
32. Solveig Dillman      Hammarby IF         54:14  +18:23
33. Tord Johnsson        Rotebro IS          57:15  +21:24
34. Hannah Börjesson     OK Älvsjö-Örby      59:16  +23:25
35. Hanna Lassesson      OK Älvsjö-Örby      59:27  +23:36
36. Malin Zackrisson     OK Älvsjö-Örby    1:01:11  +25:20
37. Carin Sjölin         Centrum OK        1:01:27  +25:36
38. Lisbeth Johansson    S N O             1:03:24  +27:33
39. Gunnar Dahlström     Fredrikshofs IF   1:04:59  +29:08
40. Ingrid Graneli       Haninge SOK       1:08:34  +32:43
41. Erland Ljungström    Spårvägens OK     1:09:53  +34:02
42. Lars Nordin          Solna OK          1:10:21  +34:30
43. Oskar Öberg          Klubblös          1:13:29  +37:38
44. Anne-Marie Holmström IK Gandvik        1:13:51  +38:00
45. Claes Andersson      Snättringe SK     1:15:48  +39:57
46. Viviann Andersson    Snättringe SK     1:15:49  +39:58
47. Lennart Stenberg     Stigfinnarna      1:23:20  +47:29
48. Belen Martin         Klubblös          1:36:01  +60:10
    Clas Gösta Tärnrot   Tullinge SK       Felst.
    Staffan Melinder     Tullinge SK       Felst.
    Hanna Hamrell        IFK Enskede       Utg.
    Inger Pahlén                           Utg.
    Sören Andersson                        Utg.

Klass D	2,5 km - (18/18)
1.  Alexander Käll	39:38
2.  Mathias Myrefelt Norlinger Skarpnäcks OL 44:29  +4:51
3.  Tony Millbrand       Skogsluffarnas OK   47:08  +7:30
4.  Tore Borgstedt       Snättringe SK       48:35  +8:57
5.  Leif Hermundstad     Snättringe SK       49:13  +9:35
6.  Barbro Cederus       Snättringe SK       50:09  +10:31
7.  Ann Karlsten         Solna OK            53:23  +13:45
8.  Heidi Bjerhag        OK Ravinen          58:39  +19:01
9.  Melvin Jakobsson     OK Södertörn      1:00:55  +21:17
10. Bengt Yttermo        OK Södertörn      1:02:44  +23:06
11. Yngve Hedberg        Snättringe SK     1:05:54  +26:16
12. Lars Sandvik         OK Ravinen        1:06:11  +26:33
13. Birgitta Vestergren  Täby OK           1:14:33  +34:55
14. Märta Frykholm       S N O             1:20:54  +41:16
    Gunnel Balck         IFK Enskede	     Felst.
    Agneta Ohlsson       Skogsluffarna	   Utg.
    Johan Karlsson       Järla IF          Utg.
    Lennart Vestergren                     Utg.

Till sist, och än en gång, tack för idag! Och glöm inte att komma på vår första tävling Centrum Teamsprint den 21 mars! Parstafett i både park och skogsmiljö nära stan! Välkomna!

PS. lämna gärna en kommentar här till höger om hur ni tyckte det var idag (banor, marka, sekretariat, väder, vind etc)

Inlagd: 22 februari 2009, 16:16


En kommentar (kommentera)

  • Tack för ett föredömligt arr.
    Roliga banor med riktnigsändringar, vilket man var tvungen att hålla tungan rätt i mun och vara med på kartan hela tiden. Som banläggare vet man vilket jobb det är att stränga banor, koll i naturen, tryckning, fixa defenitioner, boka omklädning m.m Stort tack !

    / Mats Zackrisson OK ÄÖ
    2009-02-25 kl 21:10

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

8795359216_98a99557de_c(1)

Saturday 25 May

  • Deltagare
  • Erik Wessberg

Ulf Radlers minne 1

Det börjar med en individuell sprint på förmiddagen, lunchpaus och sedan en spännande tvåmannastafett på eftermiddagen. Naturligtvis kan man springa bara en av tävlingarna om man vill det.

Arena
Lundskolan i Viksjö, Järfälla.

Kollektivtrafik
Pendeltåg till Jakobsberg, därefter buss 552 eller 553. Det är cirka 600m promenad från bussen till arenan.

Anmälan via Eventor senast …

Läs mer

  • Deltagare
  • Stuart Fell
  • Jonas Lindholm
  • Camilla Jakobsson
  • Agnes Thor

26/5: Barn i Centrum #2 4

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Niklas Skerfving
  • Carolina Nealis
  • Alexander Garin Folkegård

28/5: Fystisdag: Backintervaller i Hagaparken 6

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Magnus Karlsson
  • Janne Nilsson
  • Mattias Robertson
  • Sverker Lenas
  • Maria Åhlund
  • Per Oksvold
  • Henning Sköldvall
  • Erika Malmberg
  • Alexandra Sundgren
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson
  • Annica Sundeby
  • Astrid Adelsköld
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Samuel Murray
  • Jonathan Svensson
  • Alexander Garin Folkegård
  • Anton Sörhus
  • Erik Winbladh

29/5: Stockholm City Cup 3 24

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Klara Alvelid
  • Alexander Garin Folkegård

30/5: Tekniktorsdag: Momentbana Enebybergs IP 8

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mette Brolinson
  • Torbjörn Thufvesson
  • Stuart Fell
  • Jonas Lindholm
  • Camilla Jakobsson
  • Magnus Karlsson
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Mattias Robertson
  • Sverker Lenas
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Mattias Holmberg
  • Linus Rispling
  • Maria Åhlund
  • Per Oksvold
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Oskar Hermansson
  • Simon Bohman
  • Erika Malmberg
  • Alexandra Sundgren
  • Johanna Löfvenius
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson
  • Annica Sundeby
  • Astrid Adelsköld
  • Arnau Requena Fernández
  • Mikael Svartz
  • Petter Wikström
  • Rebecca Åquist
  • Thomas Karlsson
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Jonathan Svensson
  • Fredrik Åkerlind
  • Marcos Vicente Herranz
  • Carolina Nealis
  • Erik Wessberg
  • William Berle
  • Alexander Garin Folkegård
  • Peter Soderlund
  • Karin Hagwall
  • Anton Sörhus

1/6: Medel-KM 47

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Joel Udd
  • Marcos Vicente Herranz
  • Carolina Nealis

4/6: Fystisdag vid Stadion: Summer 3000!!! 4

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Magnus Karlsson
  • Janne Nilsson
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Samuel Murray

5/6: DM Sprint 10

  • Deltagare
  • Niklas Skerfving

11/6: Fystisdag: Korta och snabba intervaller i Hagaparken 1

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Simon Bohman

13/6: Tekniktorsdag 2

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Samuel Svensson
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Sverker Lenas
  • Joel Udd
  • Anton Udd
  • Agnes Thor
  • Simon Bohman
  • Lars Brickstad
  • Magnus Yngvesson
  • Arnau Requena Fernández
  • Jens Kvarnström
  • Rebecca Åquist
  • Jonathan Svensson
  • Carolina Nealis
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård

15/6: Lakia Jukola 2024 23

  • Deltagare
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Alexandra Sundgren
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena Fernández
  • Petter Wikström
  • Rebecca Åquist
  • Karin Hagwall

27/6: Tekniktorsdag: Våravslutning Lilla Sickla 9

  • 0 Deltagare

28/6: Kāpa 2024 0

  • Deltagare
  • Daniel Elenius

1/7: Trekvällars 1 lång 1

  • Deltagare
  • Daniel Elenius

2/7: Trekvällars 2 medel 1

  • Deltagare
  • Daniel Elenius

3/7: Trekvällars 3 lång 1

  • Deltagare
  • Martin Karlsson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson

5/7: Eskilstuna Weekend 3-dagars 3

  • 0 Deltagare

6/7: Gotlands 2-dagars 0

  • 0 Deltagare

9/7: Gotlands 3-dagars 0

  • 0 Deltagare

12/7: Hallands 3-dagars 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet